Eesti Rahva Muuseumi virtuaalnäitus “Oma riik, oma mark”

By | p.k.p.l.

Eesti Rahva Muuseum

Tähistame Eesti postmargi sajandat juubelit uue veebinäitusega

Postiajaloo haruldused virutaalnäitusel

Täna möödub sada aastat esimese Eesti postmargi käibele tulemisest. Avasime sel puhul oma kodulehel virtuaalnäituse „Oma riik, oma mark“, mis näitab Eesti postiajaloo eredamaid hetki.

Kuigi Eesti Vabariik kuulutati välja 24. veebruaril 1918, sai riik oma margid alles kaheksa kuud hiljem. Iseseisvuse katkestas Saksa okupatsioon.

Riigikorra muutus oli postiametkonnale vastutusrikas ja kibekiire aeg. Markide puudumisel ei jäänud kirjade saatmine seisma. Eesti riigipost kehtestas korra, mille järgi pidi saatja kirja isiklikult postkontorisse viima ja tasuma saatmise eest sularahas. Postiametnik märkis saadetisele „makstud“.

13. novembril 1918 määras kaitseliidu ülem kolonel Johann Unt Hindrek Rikandi Tallinna posti-telegraafikontori komandandiks.

18. novembril tegi Rikand Bernhard Mänsi trükikoja juhataja Rudolf Zerole ettepaneku trükkida kiiremas korras Eestile oma mark. Kujunduse loomisel kasutati kevadiste saksa maksumarkide klišeed ja nii sarnanevadki neli esimest Eesti postmarki kujunduselt kahe Saksa tempelmargiga.

Tutvu näitusega siin.

Virtuaalnäituse esimese osa koostamisel on kasutatud ERMi postiajalookogu, Rahvusarhiivi ja erakogu materjale. Järgmisel aastal lisandub näitusele viis osa. Näitus valmis koostöös Rahvusvahelise Eesti Filatelistide Seltsiga.
Näituse teema filateelia foorumis.