29.03.2018 – Aasta lind. Metsis

By | p.k.p.l.

Metsis on Eesti põlisliik ja üks loodussümbolitest. Ta on üks esimesi linnuliike, kes siia pärast viimast jääaega jõudis, ning on elanud siin vähemalt sama kaua kui inimene. Metsise isas- ja emaslinnud erinevad nii suuruselt kui ka värvuselt. Isaslind on musta sulestiku ja lehvikukujulise sabaga, emaslind on silmatorkamatu pruunikirju sulestikuga. Metsised ei moodusta pesitsuspaare. Neile on omased talve lõpust keskkevadeni kestvad pulmamängud mille nägemine on Eesti looduse üks huvitavamaid vaatepilte. Mai alguses siirduvad emaslinnud mängust ligikaudu kilomeetri kaugusele munema. Mängupaigad asuvad reeglina üle 100-aastastes männikutes.

Eestis on metsis lokaalselt levinud harv haudelind, kuid Lääne-Eesti saartel teadaolevalt ei esine. Metsise arvukuseks Eestis hinnatakse 2017. aasta seisuga 1300-1600 kukke. Väheneva arvukusega liigina on metsis arvatud Eesti kaitstavate liikide II kaitsekategooriasse ja punase nimestiku ohualtite liikide kategooriasse.

Eesti Ornitoloogiaühing valib Eesti aasta lindu alates 1995. aastast. Metsise kohta saab lähemalt lugeda aasta linnu kodulehelt www.eoy.ee/metsis

Eesti Post 677-29.03.18

Lisainfo ja kommentaarid selle postmargiväljaande kohta filateelia foorumis.