tagasi filateelia.ee lehele

Laevapostiühendus Tallinn - Stockholm juba 310 aastat

Rootsi valitsus pidas vajalikuks parandada posti- ja reisijateliiklust Läänemere- provintsidega ja tegi jaanuaris 1687 otsuse alustada otseühendust Stockholmi ja Tallinna (selleaegne Reval) vahel. See ühendus pidi kulgema üle Korpoströmi saare, mis asub Ahvenamaa ja Lõuna-Soome saarestiku vahel.

Admiralnõunik Erik Dyning'ile anti korraldus kiiresti muretseda kaks galiotti (väike galeer), mis navigatsioonihooajal teeks iga nädal reisi Stockholmi ja Tallinna vahel, võttes kaasa peale nii posti kui reisijaid. Postijahid ehitati Stralsundis laevameistrite Jonas Ruschi ja Karl Corneliuse poolt. Laevad said valmis sügiseks ja saabusid Stockholmi oktoobris 1687. Leiti, et ühest postijahist Tallinna liinil jätkub ja selleks sai "Flygaren", mis kippar Gerdt Gerdtsoni käsu all, meeskonnaga üks tüürimees, kaks pootsmani ja üks tekipoiss, alustas ühendust pidama Stockholmi ja Tallinna vahel. "Flygaren" oli 18 m pikk ja 5 m lai ja "istus vees" 2,7 m. Oma esimese postiga reisi tegi ta 2. aprillil 1688 Tallinnas Stockholmi.

9. juunil 1688. a. väljastas kuningas Karl XI teadaande, milles muu seas tehakse teatavaks:"Meie Carl jne. teatame siinkohal, et jaht nimega Flygaren, mille Meie Kantseleikolleegium on Meie armulisel heaksarvamisel lasknud ehitada, on määratud Meie postijahiks Stockholmi ja Tallinna vahel, on õigustatud kandma Meie lippu kui Meie laev ning nautima kõiki vabadusi ja õigusi nii laeva kui
meeskonna osas, nagu kõik teised Meie ja Kroonu laevad ja meremehed seda omavad ..."

Aastal 1688 tegi "Flygaren" 12 reisi ja peale posti transporteeris 80 reisijat. 1689 algasid korralised reisid 10. aprillil. Tehti 15 reisi posti ja 84 reisijaga. Selle aasta reisid lõppesid ebaõnnega, "Flygaren" külmus jäässe Soome rannikul ja jõudis Stockholmi alles 1690. a. mais. Seejärgi oli kümneaastane vahe -- kuni 1700 -- mil otsene merepostiühendus Stckholmi ja Tallinna vahel taastati. Seekord postijaht "Wrangeli" abil.

Eesti Post tähistab seda aastapäeva, kasutades 2. aprillil 1998 Tallinnas eritemplit vastava teksti ja motiiviga.

Rootsis on võimalik tellida valmis saadetisi selle templiga, tasudes iga soovitud saadetise eest Kr. 10:- rootsi postigirosse number 91 59 23-7, Eesti Postmark, Tallinn.

Elmar Ojaste

Avaldatud: Rootsi Eesti Päevaleht nr. 12, 26.03.1998

 

<<< artiklite nimekiri

<<< viki.filateelia.ee: Post Eestis aastail 1638-1710