tagasi filateelia.ee lehele

Postikass Tibbs

Aastal 2002 oli meie listis ( hobi.filateelia@lists.ut.ee ) tore uudis: 8-aastane (nüüd juba 13) Riin Viigipuu avas Kärdla Postimajas näituse "Seitse hiirt ja seitsekümmend kassi". See toimus juba enne kui sai teoks Riin'u esimene koolipäev. Tubli tüdruk, nii et järelkasvu meil ikka on.

Riin'u näitus juhtis mu mõtted asjaolule, et nii nagu kõikjal on politsei palgal olnud ja on praegugi koeri, on posti palgal olnud ka kasse.

Eelmisel ja üle-eelmisel sajandil oli Suurbritannia "Royal Maili" teenistus- ja palgatabelites eraldi lõik just teenistuskassidele. XIX-sajandi lõpus oli teenistuskasside nädalapalgaks 6 penni, mis aga aja jooksul tõusis kahele naelale. On teada üks rekordkass, kes kuue aasta jooksul püüdis üle 12 000 roti ja hiire. Nagu on kuulsaid politseikoeri on ka "Royal Maili" annaalidest teada kuulsaid postikasse. Nii näiteks suri aastal 1964 Londoni GPO teenistuskass TIBBS kaaludes siis 8 kg. Oma eluajal oli ta "Royal Mailile" säästnud palju raha kahjutasude arvel. Tibbs maeti vastavalt Briti aumatuste traditsioonile ja tema pilti võib näha Londoni Postimuuseumis.

Umbes nii võis "Royal Maili" postikass Tibbs näha välja oma eluajal

On päris kindel, et nii mõneski Eesti postkontoris on "ametis" olnud, või on seda tänapäevalgi, mõni kass. Seda küll vist postiamatnike toidul ja piimal.

Elmar Ojaste

 

Esmakordselt avaldatud "Postisarv" 2002 nr. 8 (87) lk 4.

<<< artiklite nimekiri