PAIDE VAKSAL AG A + EESTI

Info Eestis kasutatud postitemplite kohta, mis on olnud või on eravalduses ning millega tembeldatu suhtes peaks eriti ettevaatlik olema. Siin võiks käsitleda ka postitempleid, mida "lahked" postiametnikud on ebausaks tegevuseks kasutada andnud.
Post Reply
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

PAIDE VAKSAL AG A + EESTI

Post by elmo »

6. novembril Kärdlas toimunud mõttevahetusel andis Pertti Hujala Eesti Postimuuseumi juhatajale Aive Küngile kingitusena üle postitempli
Image
Pertti hinnangul on tegemist võltstempliga, mille valmistamiseks on kasutatud õiget templit. Pertti ostis templi tundmatult, eesmärgiga peatada selle edaspidine kasutamine.

Osa tutvustatud illustreerivast materjalist jäi minu kätte, mis võimaldab mul neid siinkohal tutvustada. Vasakul on näide õigest templijäljendist ja paremal näide võltsingust.
Image Image

Järgnevalt õige templiga saadetise pilt tervikuna
Image

ja ka võtstempliga saadetise tervikpilt
Image
Last edited by elmo on 16.11.2004 21:26, edited 2 times in total.
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

PAIDE VAKSAL AG A + EESTI

Post by elmo »

Järgnevalt kimbuke koopiaid võltstempliga saadetistest. Esimese pildi juures on kohane märkida, et Paide Vaksal AG avati 01.10.1933 (Hurt/Ojaste EESTI käsiraamat lk 610)
Image
Image
Image
Image
Image
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

PAIDE VAKSAL AG A

Post by elmo »

Mul on heameel Elmar Ojaste lahkel loal lisada mõned tema kommentaarid sellele templile:
Enne üleandmist uurisime "Sõnajala" saunas Perttiga seda lähemalt ja ma sain sellise pildi templikerest:
1) Templitekst ei ole graveeritud vaid söövitatud.
2) Ei ole ka tegemist ümbergraveerimisega, kuna tähed on paksemad kui hiljem kasutatud samasugusel "A" templil.
3) Templikere tundub olema autentne. Ainult käepideme puuosa on tehtud hiljem.
4) Pertti näidismaterjalist nähtub, et seda templit on järelkasutatud.
5) Ma kaldun arvama, et templikere on kunagi Paide Vaksalist "ärastatud" ja sattunud "tegijamehe" kätte. EW Post tellis siis uue sama ("A") litteraga kalendertempli.
Vaikne Koguja
Posts: 25
Joined: 21.04.2009 22:53

Re: PAIDE VAKSAL AG A + EESTI

Post by Vaikne Koguja »

Kui kellelgi on võltsitud Paide Vaksal AG templiga saadetist pakkuda siis olen huvitatud, läheb ilusti minu Paide postiajaloo kogusse (muidugi võib pakkuda ka muud Paide postiajalugu puudutavat materjali).

Ahto
Post Reply

Return to “Ettevaatust nõudvad postitemplid”