TALLINN-VÄLISP. E + EESTI

Info Eestis kasutatud postitemplite kohta, mis on olnud või on eravalduses ning millega tembeldatu suhtes peaks eriti ettevaatlik olema. Siin võiks käsitleda ka postitempleid, mida "lahked" postiametnikud on ebausaks tegevuseks kasutada andnud.
Vasta
elmo
Administraator
Postitusi: 4204
Liitunud: 08.08.2004 13:44

TALLINN-VÄLISP. E + EESTI

Postitus Postitas elmo »

Elmar Ojaste filateeliauudiste listis 01.09.2004:

MÄDARA-PÄRNUMAAL AG. A + EESTI
TALLINN-VÄLISP. E + EESTI

Mõni aeg tagasi tuli meie listis juttu Mädara postiasutusest Pärnumaal ja siis kerkis loomulikult kõne alla ka kalendertempel MÄDARA-PÄRNUMAAL AG. A + EESTI (H/O nr. 370:1). Postiajaloo tundja ja uurija Ants Tagel, Keila, avaldas arvamist, et see tempel asub tänapäeval Rootsi Postimuuseumis Stockholmis. See ei vasta kahjuks tõele. Seal asub küll teine mädamuna TALLINN-VÄLISP. E + EESTI (H/O nr. 651:5). Ants soovis ka, et avalikustakse nende meeste nimed, kes olid Stockholmis neid templeid kasutanud. Varem polnud see mõeldav, kuna ei olnud võimalik esitada juriidiliselt siduvaid tõendeid. Tänapäeval pole see ka eetiliselt sobiv, kuna kõik asjaosalised on surnud ja neil puudub seega võimalus end kaitsta. Selle õnnetu loo stsenaarium on aga kaunis hästi teada ja meil on mõte anda see siinkohal edasi praegustele ja tulevastele kogujaile ja postiajaloohuvilistele.

On päris selge. et nende mõlemate kalendertemplite "maaletooja" (Rootsi) oli üks ja sama isik: koguja aga kaunis piiratud postiajalooliste teadmistega. Ta näiteks arvas, et lühend "VÄLISP:" templis tähendab "VÄLISPOST". Templit kasutati TALLINN-VÄLISPAKKIDE postkontoris, mis tegutses 1926-10-01 kuni 1941-10-01, pakilaos laomaksu tasumisel postmarkide kustutamiseks ja ei leidnud kunagi kasutamist kirjaposti juures. Esimene kasutaja - nimetame teda "X" - valmistas ja levitas ka lihtkirju selle templiga., siis on need kohe tuntavad ja seetõttu mitte eriti kardetavad kogujate seisukohalt.
...
Tallinn-Välisp. E kalendertempli saatus oli aga teine. Kasutaja "X" ei hoidnud oma tegevust väga suures saladuses. Sellest said teada tema sõbrad ja tegid "X-ile" selgeks asja sobimatuse ja võtsid templi (ostu teel?) üle ning kinkisid selle 1980. aastal Stockholmi Postimuuseumis toimunud Eesti postiajaloo näituse eel Rootsi Postimuuseumile, kus see asub ka tänapäeval.

xxx

Viiteid

Vello Mändvere, "Probleemtemplid Eesti kirjadel ja markidel", EESTI FILATELIST nr. 13-1972, lk. 26-30
Vasta

Mine “Ettevaatust nõudvad postitemplid”