Peetri

Info Eestis kasutatud postitemplite kohta, mis on olnud või on eravalduses ning millega tembeldatu suhtes peaks eriti ettevaatlik olema. Siin võiks käsitleda ka postitempleid, mida "lahked" postiametnikud on ebausaks tegevuseks kasutada andnud.
Vasta
elmo
Administraator
Postitusi: 4291
Liitunud: 08.08.2004 13:44

Peetri

Postitus Postitas elmo »

Käpylan Merkki Oy
http://www.kapylanmerkki.fi/
Tarjoushuutokauppa. Auction. Kevät 2005 (pakkumised kuni 04.05.2005 17:00)
pakub rikkalikku valikut
247 - 252 SAKSA Ostland (kõik templiga "Peetri")
http://www.kapylanmerkki.fi/THKsivu2.htm
Pilt Pilt Pilt Pilt Pilt Pilt

Pildivaliku kommentaariks sobib hästi kaks artiklit ajakirjast EESTI FILATELIST:
1. Vello Mändvere, Probleemtemplid Eesti kirjadel ja markidel, Nr 13, lk 27-30
Neile, kellel nimetatud artiklit käepärast pole, mõned tsitaadid sellest:
PEETRI AG
... Tempel on üherealine kummitempel, mida on kasutatud Ostlandi ja Saksa markide ja nendega margistatud ümbrike tembeldamiseks. Tindiga juurdekirjutatud kuupäevad kannavad enamasti aastaarvu 1943. Neid olevat aga nähtud ka aastaarvudega 1941 kuni 1944. Kõik minu poolt nähtud kirjad kannavad Peetri tähtkirja kasttemplit ja "TALLINN * H" (ilma Eesti'ta) vastuvõtutemplit. Kõigi kirjade saatjaks on märgitud Peetri postiagentuuri juhataja, kirjutatud kas tindiga, ning selle alla löödud esiküljel leiduv Peetri tempel, või on selleks kasutatud ka erilist üherealist kummitemplit sõnastusega "Peetri postiag. juhataja". Kõik kolm erinevat, eelnenult märgitud Peetri templit on kas punases või lillas templipadja värvis.
... On avaldatud arvamist, et Peetri agentuur hävis 1941. aasta lahinguis koos sisustusega, mistõttu tuli kasutada ajutist templit. Selle teooria vastu on kaks väga kaaluvat põhjust. Esiteks, kui agentuur hävis koos sisustusega, kuidas kadus siis ainult sildtempel aga säilisid registreerimistempel ja kaks üherealist Peetri templit? Ei ole ka loogiline, et need templid oleks asendatud, sest esimeses järjekorras oleks asendatud sildtempel. Teiseks: on uskumatu, et üht ajutist templit oleks kasutatud neli aastat.
Veel rohkem äratab kahtlust asjaolu, et Peetri tempel ei ilmunud lääne-maailma enne 1967-1968. aastat.
... Tegelikult on tähtsusetu, kas tegemist on mahhinatsioonidega Saksa okupatsiooni ajal või hilisema produktsiooniga. Ei tohiks olla mingit kahtlust, et Peetri tempel ei oma postiajaloolist väärtust.

2. Mait Köstner, Rootsi ekspertiis ja Peetri tempel, Nr 14, lk 55
elmo
Administraator
Postitusi: 4291
Liitunud: 08.08.2004 13:44

Peetri

Postitus Postitas elmo »

Väitsin mõni aeg tagasi:
> Peetri tempel kuulub nende Eesti templite hulka, millega filatelistide jaoks on tagantjärele ilmselt kogumisobjekte "toodetud".

Toetusin kahele artiklile, mille olemasolu oli mul hästi meeles tänu sellele, et möödunud sügisel nende kahtlust äratavate postitemplitega veidi põhjalikumalt tegeldud sai.
> Vello Mändvere, Probleemtemplid Eesti kirjadel ja markidel, EESTI FILATELIST 1972 Nr 13, lk 27-30
> Mait Köstner, Rootsi ekspertiis ja Peetri tempel, EESTI FILATELIST 1973 Nr 14, lk 55

Vaidole meenus, et on Peetri templi kohta kellegi käest lisateavet saanud ning algatas kirjavahetuse väiksemas ringis. Selle tulemusena on Pearu Volk mulle saatnud väärtuslikku lisateavet ja viiteid, mida järgnevalt tutvustada üritan.

Alustuseks üks konkreetne täpsustus minu poolt tsiteeritud Vello Mändvere artiklile:

Mändvere artiklist:
> On avaldatud arvamist, et Peetri agentuur hävis 1941. aasta lahinguis koos sisustusega, mistõttu tuli kasutada ajutist templit.

Pearu Volk:
> Üks asjaolu selles hr. Mändvere lookeses on jumala vale: Ei hävinud see PEETRI AG ega tema sisustus 1941. a. lahinguis. Maja peaks tänaseni püsti olema. Vähemasti eile oli.

Pearu juhatas mind kahe artikli juurde, mis Peetri templi teemal on ilmunud Soome Filatelistide Liidu ajakirjas FILATELISTI.

B.-E. Sahlstedt, Eestiläinen tekele (1990 nr 9, lk 592)

Vaadeldakse üht Peetri postiagentuurist 1.09.1943 Tallinna, postmargikaupmehe hr. K. Roosaare nimele saadetud tähtkirja. Kuna kasutatud on Eesti postiasutustes mitte kunagi müügil olnud Saksa postmarki ning ka templi nii hiline kasutusaeg on kahtlane, siis hinnatakse saadetis postis mittekulgenuks ning adressaadi ning postiagentuuri juhataja poolt tehtuks.

Eelnimetatud artikli vastukajana ilmub teine Peetri templile pühendatud artikkel samas ajakirjas mõni kuu hiljem.

Ants Tagel, Eestiläinen tekele? Ei ole vaan kulkenut filateelinen postite (1991 nr. 3, lk 189)

Ants on asjaolusi kohapeal uurinud ja selgitab, et eelmises artiklis käsitletud kiri on siiski õige ning lisab oma selgitustele koopia postiagentuuri juhataja naise poolt paar päeva hiljem sugulasele saadetud kirjast, kus ta postiagentuuri külastatnud filatelisti palvel kirjade saatmisest kirjutab. See polevat olnud kaugeltki ainus kord, kui postiagentuuris filateliste võõrustati ning nende palvel kirju saadeti.

Seega oli Peetri postiagentuuri tempel filatelistide hulgas populaarne ning leidis tol kaugel ajal aktiivselt kasutamist. Muidugi ei saa kindlasti väita, et kõik selle templiga saadetised on tegelikult tol ajal ka postist läbi käinud ning kõik selle templiga postmargid seal postiagentuuris tol kaugel ajal tembeldatud, kuid vähemasti osa materjali puhul on see tõesti nii.

Head lugejad, ärge olge nii tagasihoidlikud siin foorumis sõna võtmisega ...
elmo
Administraator
Postitusi: 4291
Liitunud: 08.08.2004 13:44

Peetri

Postitus Postitas elmo »

Vambola Hurt meenutas filateeliauudiste listis:
Peetri-jutt on järjekordselt üles kerkinud. Ilmselt ka vajalik, kuna selle templi kohta on mitmesuguseid arvamisi. Ka vildakaid.
Annan edasi info, mida mulle kunagi (arvatavasti seitsmekümnendates) jutustas vana filatelist Edgar Kimber.
Ta olevat tollal igapäev käinud toomas posti firmale, kus ta töötas.
Kuna tal oli kena kontakt postineiudega, oli ta palunud endale vöimaluse vaadata postkontoris ka teisi kirju, et leida vöimalikke "imelikke" posti- templeid. Nii talle juhtuski Peetri silma. Ta kirjutas kirja Peetri postile ja palus saata ka endale ühe kirja. Mida talle ka saadeti. Paar päeva hiljem oli filatelistide koosolek, kus ta oma järjekordsest leiust teatas.
(Selliseid ajutisi templeid oli tema kogus mitmed). Mitu seltsi liiget olid kasutanud Kimberi soovitust ja ka endale vastava kirja tellinud.
(Minu kogus on Peetri-kiri, saadetud Peetri posti poolt Olev Lellepile, kes ka tollal liikmete hulka kuulus.
Ilmselt mitmed taolised soovid äratasid ka poastiasutuses ärivaimu ja nii ilmusidki turule Roosaare saadetised, milliseid oli kaunis palju.
Asi on aga hullem. Kunagi seitsmekümnendates ilmus ka turule uusi Peetri-saadetisi. Nende kohta kehtis jutt, et templivärv ei olnud veel päris kuivanud. Meil ei önnestunud teada saada, kust taolised välja ilmusid. Arvasime, et Eestist. Mis tähendas, et Peetri tempel oli veel pärast söda olemas. Töendeid selle kohta aga ei ole.
Vaikne Koguja
Postitusi: 25
Liitunud: 21.04.2009 22:53

Re: Peetri

Postitus Postitas Vaikne Koguja »

Hiljuti oli ebays müügil pooliku margiga Peetri-ümbrik (pilt manuses).

Samas see Peetri-templel on suhteliselt primitiivne, pole ime kui selle koopia tehti järgi pärast sõda ja kuna kasutusel oli valdavalt tavaline lilla templivärv siis oli ka lihtne toota neid Peetri templiga hitleri marke jms.
1025.jpg
(186.95 KiB) Pole veel allalaaditud
Vasta

Mine “Ettevaatust nõudvad postitemplid”