Eesti kirjakeele konverents 100

Uudised ja mõttevahetus kõrval- ehk suveniirtemplite teemal
Vasta
elmo
Administraator
Postitusi: 4162
Liitunud: 08.08.2004 13:44

Eesti kirjakeele konverents 100

Postitus Postitas elmo »

20. detsember 2007. a. 1:37
[filateelia:2413] Põnev tempel Tapa kirjadel
Põnev tempel Tapa kirjadel

Järgmise aasta mais tähistatakse Tapal ajaloolise ja kultuurilise tähtsusega Eesti kirjakeele konverentsi 100. aastapäeva. Juubelile pühendatud sündmused kulmineeruvad traditsioonilise konverentsiga. Eesti kirjakeele konverentsid toimuvad Tapal alates 1978. aastast igal kümnendal konverentsi juubeliaastal.
Vallavalitsus on pöördunud elanike poole üleskutsega teha oma ettepanekud kirjakeele konverentsi 100. juubeli väärikaks tähistamiseks.
Juubelit kavandatakse tähistada kontserdiga ja etendusega, näituste ja ekskursioonidega Tapa Muuseumisse ja Tapa Linnaraamatukogusse. Peale selle kavandab Tapa Kirjandusklubi esseede, kirjandite ja luulemeistrite võistluseid. On mõeldud ka kirjakeele konverentsi mälestustahvli taaspaigaldamisele.
Avalöök kirjakeele juubelile anti aga veel selle aasta detsembri alguses. Kõikidele Tapa Vallavalitsusest väljuvatele kirjadele lisatase eraviisiline tempel. Templi nn Esimene Päev oli 6.detsembril. Templil on peale traditsiooniliste kirjanduse sümbolite - sule ja tindiklaasi, veel juubelidaatum – 30.05.2008. Lisatud on ka Tapa Vallavalitsuse aadress.
Filatelistlikus terminoloogias eraviisiline tempel erineb suveniir-ehk kõrvaltemplist. Eraviisiline tempel oma olemuselt on sarnane eraviisilisele ümbrikule ja muule firmasümboolikale. Filatelistide jaoks on oluline silmas pidada, et selline materjal ei sobi võistlusnäituse eksponaati nimetatud juubelit tähistava kogumisobjektina. Samas Virumaal pole palju näiteid, kus asutus või ühing just sellisel viisil teavitab sündmusest, mis on tähtsad oma olemuselt. Eriti on teretulnud Tapa Vallavalitsuse algatus kogujatele, kelle uurimiste huviks on Virumaa ja sellega seotud ajalugu.
Ametliku eritempliga tähistas Eesti Post Tapal toimunud Eesti kirjakeele konverentsi 90.aastapäeva, tembeldus toimus 30. mail 1998.
Kirjasaajatele peaks tuttav olema Rakvere linna ja Eesti Posti initsiatiiv nn Tarvatempli kasutamisest. Alates 5. novembrist 2004 on Rakvere PPK postiveo ja -vahetuse osakonnas kasutusel kõrvalklišee "Rakvere väge täis".
2008. aasta toob kogujatele veel ühe Virumaa uudise. 18.septembril ilmub Eesti mõisate margisarjas Kalvi motiiviga postmark ja Esimese Päeva ümbrik.

Samuel Golomb, koguja aastast 1967

===============
Templi pilt
Pilt
21. detsember 2007. a. 18:37
[filateelia:2416] Re: Põnev tempel Tapa kirjadel
Tere taas!
> Saadan tutvumiseks ühe loo, mille kavatsen avaldada ajalehes Virumaa
> Teataja.
> ...
> Samuel Golomb, Rakverest
Nüüd on jutt lehte jõudnud:
Tapa paneb kirjadele põneva templijälje -- Virumaa Teataja 21.12.2007 lk. 3
http://www.virumaateataja.ee/211207/esi ... 043204.php
10. märts 2008. a. 20:40
[filateelia:2661] Uus kõrvaltempel ja postkaart Tapalt
Eesti Kirjakeele Konverents 100 – kaks templit ja postkaart Tapal

Eelmise aasta detsembris andsin listirahvale teada templist, mida kasutas Tapa Vallavalitsus kõikidel vallamajast väljuvatel kirjadel. Templi teema oli seotud Eesti Kirjakeele Konverentsi 100. juubeliga, mida igal kümnendal juubeliaastal tähistatakse. Mainitud tempel oli nn. logotempel. Ümbrikule jäi tempel tagumisele poolele. Lisaks teemakohase sümboolikaga oli templil ka Tapa vallavalitsuse aadress. Juba kuu aega on mainitud tempel tindist tühi ja seda ei kasutata.

Eesti Kirjakeele Konverentsi 100.aastapäevale on aga pühendatud uued templid ja ka uus postkaart. Detsembris kasutusele võetud templit meenutav, kuid veidi suuremate mõõtmetega tempel, millel kirjakeele konverentsi toimumise kuupäev – 30.05.2008, kasutab Tapa Vallavalitsus hetkel kõikidel vallamajast väljuvatel kirjadel. Samuti ümbriku tagapoolel, seega on tegemist logotempliga. Tempel asub vallamajas Tapal.

Teine tempel on aga Tapa linnaraamatukogus. Ümmargune tempel vastab kõrvaltempli nõuetele. Tempel on kahevärviline, juubeli sümboolika on punast värvi.

Mõlemat templit soovitakse Tapal kasutada kuni juubelikonverentsi päevani.
30. mai 2006 on postiasutustes tööpäev, seega on võimalik Tapalt saada oma kogudesse postisaadetis kalender- ja ka kõrvaltempliga.

Kogujatele peaks rõõm tegema ka uus Tapa ja kirjakeele konverentsi teemaline postkaart. Sellel samuti konverentsi logo koos toimumise kuupäevaga. Kaardil ka kolm portreed. Villem Reiman, Johannes Voldemar Veski ja Johannes Aavik olid just need keelemehed, kes seisid 1908.aasta Tapa konverentsi eesotsas.
Kaardil on kujutatud ka mälestustahvel Tapa muusikakooli seinalt, mida taasavatakse 30.mai hommikul.

Templid ja kaardi on kujundanud Tapa valla kunstnik Liina Kald.

Pilt

Samuel Golomb
Vasta

Mine “kõrval- ehk suveniirtemplid”