1. leht 1-st

lihtsad küsimused

Postitatud: 13.01.2005 21:42
Postitas Külaline
Olen markide kogumisega tegelenud 13. eluaastast, peamiselt lihtsalt algelise huvi pärast, nüüd on kogu 7 aastaga juba suureks kasvanud ja kuna ma seda ala ei tunne ega oska mujalt küsida, siis:
kas tavalistel tembeldatud markidel on väärtus?
kui suur on üks keskmise filatelisti kogu (mitu eksemplari)?

Re: lihtsad küsimused

Postitatud: 18.01.2005 13:50
Postitas elmo
Anonymous kirjutas:kas tavalistel tembeldatud markidel on väärtus?
Kohe kindlasti on väärtus, kui margid on terved ja tempel markidel on korrektne.

Juhul kui marki hinnatakse temaatilisse kogusse lisamise aspektist, siis ei tohiks templijäljend liigselt varju jätta temaatilise kogu jaoks olulist margi motiivi.

Postiajaloo ning tavafilateelia kogude jaoks on parim, kui tempel on margil nii, et tembeldamise koht ja kuupäev oleksid loetavad.

Suhteliselt kõige vähem väärtustatakse postmarke, millel on tembeldusmasina lained või mingid muud mitteinformatiivsed osad templijäljendist.
Anonymous kirjutas:kui suur on üks keskmise filatelisti kogu (mitu eksemplari)?
Sellele küsimusele vastamiseks tuleks küsimust täpsustada: kas küsitakse mitu eksemplari ühesugust marki lisatakse kogusse või küsitakse kui palju filatelistil üldse marke on?

Mõlemal juhul on raske mingit mõistlikku vastust anda. Korduvaid eksemplare koguneb ikka ning olenevalt võimalustest üritatakse neid huvikaaslastele puuduvate vastu vahetada. Muidugi on võimalik ka müük, kui ostuhuvilisi leidub.

Filatelistide kogud on aga väga erineva suurusega olenedes kogumise staažist, markide saamise võimalustest ning kulutuste tegemise võimalustest. Lisaks markidele koguvad filatelistid ka terveid postisaadetisi ja muud postiga seotut.

Enamasti ei sea filatelistid eesmärgiks mingit postmarkide arvu saavutamist vaid püüdlevad täiskomplekti koostamiseks: mingi ajavahemikul ilmunud kõik ühe või mitme riigi erinevad postmargid või mingi teema tutvustamiseks piisav hulk erinevaid filateeliaobjekte (postmargid, templijäljendid ...)