Harige palun võhikut

Siia võiks postitada filateelia-alaseid küsimusi ja probleeme, millele kogenumatelt kommentaari soovitakse või siis häid nõuandeid, mis ka huvikaaslastel kasulik teada võiks olla
Post Reply
Tiuksik
Posts: 18
Joined: 29.01.2019 12:54

Harige palun võhikut

Post by Tiuksik »

Mind hakkas huvitama see, et kuidas siis on võimalik teha vahet mis on õige mark ja mis võltsing. Ma pole seni varasemaid Eesti marke kui 1991 korjanud, kuid lihtsalt huvist hakkasin otsima, et mis aasta margid mul lapsepõlvest mingilt postkaardilt maha aurutatud on. Lõpuks muidugi leidsin vasted, aga nt ostas on müügil väidetavalt samasugused kasutamata, aga minu templitega margid näevad oluliselt teistsugused välja.
Naerge kasvõi välja mind, aga mul on vaatamata lapsena mitteoskuslikult eemaldatud markidel ikka suhteliselt korrapärased sakid neil servades, aga mujal on nad hoopis teist nägu. Siit küsimused:
1. Kuidas postkaardil olevale margile sakid tekkisid kui siin neid polegi? Image
2. Miks väidetavalt kasutamata mark on nagu hiirte poolt servadest ära näritud? Image

Lisan või vähemalt üritan lisada ka enda markide pildid.
Estland 1941.jpg
Estland 1941.jpg (28.64 KiB) Viewed 3742 times
Estland 1941 (2).jpg
Estland 1941 (2).jpg (29.33 KiB) Viewed 3742 times
Kaidoa
Posts: 197
Joined: 19.05.2009 23:27

Re: Harige palun võhikut

Post by Kaidoa »

Õhtust,

Antud juhul on tegemist õigete markidega. Osa on perforeeritud ja osa ei ole.
Omaette teema on siin ilma liimita ja perforeerimata markide ostmise võimalused peale ilmumist.
Erinevad perforatsioonid tulevad erinevast trükist. Erinevatel trükkidel on erinev paber ja ka liim tagaküljel.
Peeter Pärn
Posts: 468
Joined: 25.02.2008 10:03
Location: TARTU

Re: Harige palun võhikut

Post by Peeter Pärn »

Soovitan lugeda filateeliaalast kirjandust:

Ako Pärlist koostatud "Riigi visiitkaart. Postmargi ajaloost"

Elmo Viigipuu koostatud "EESTI POSTMARKIDE 100 AASTAT"

Esimest saab osta mõnest antikvariaadi poest, teist saab soetada paremini varustatud raamatupoest. Mõlemad teosed on ka raamatukogudes.
Post Reply

Return to “Filateelia-alased küsimused, vastused ja nõuanded”