Voldik?

Siia võiks postitada filateelia-alaseid küsimusi ja probleeme, millele kogenumatelt kommentaari soovitakse või siis häid nõuandeid, mis ka huvikaaslastel kasulik teada võiks olla
Post Reply
Kaljukits
Posts: 60
Joined: 04.11.2008 12:51
Location: Keila
Contact:

Voldik?

Post by Kaljukits »

Omniva postmarkide aastaplaanis voldikut ei ole näidatud. E-poes aga olen seda vahel märganud. Kuhu selline väljaanne kuulub? Kogun eesti postmarke nö kronoloogiat. Margid, plokid ja vihikud, kõik, mis on aasta plaanis, on mul olemas, aga ma pole kindel, kas ka kõik nn voldikud, mida olen vahel postkontorist uut marki ostma minnes juhuslikult saanud. Samuti ei ole ma kindel, kas püsitellimusega neid olen saanud. Voldik ilmub harilikult koos plokiga. Aga kas alati?
Lugupidamisega,
Tõnis
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: Voldik?

Post by elmo »

Minu arvates on voldik oma olemuselt üks postmargi müügieelse pakendamise variante. Lisaks tavalisele müügipoognana või plokina müüdavatele postmarkidele pakutakse samasuguseid postmarke veidi uhkemas pakendis. Erinevalt juhtumist, kus marke pakutakse poognas ja vihikus ning hind on mõlemal juhul sama (võrdne nominaaliga)
viewtopic.php?f=11&t=4540
tuleb voldiku puhul uhkema pakendi tõttu maksta rohkem.

Seni on ilmunud 3 voldikut:
Konrad Mägi - Maastik punase pilvega
viewtopic.php?f=11&t=4994
Eesti postmark 100
viewtopic.php?f=11&t=5282
Tallinn – Monte Carlo elektriautode maraton
viewtopic.php?f=11&t=5319

Selle aasta markidest tuleb voldik veel 16.11.2018 Eesti kunsti teemal.

Voldiku tegemise eesmärgiks on pakkuda mõne margi puhul uhkema pakendi võimalust ja hetkel pole kavas neid iga väljaande puhul teha. Mingit kindlalt reeglit, mis seostaks voldiku tegemise mingi postiväljaande tunnusega, ei ole. Senised voldikud on sündinud üksikotsuste kohaselt ning seda praktikat kavatsetakse vähemalt lähiajal jätkata. Kindlasti pole kavas edaspidi kõikide postmarkide puhul hakata voldikut tegema.

Postmarkide püsitellimusele pole samuti voldikuid seni lisatud ning see pole ka kavas.

Kas neid oma kogusse lisada või mitte -- on muidugi iga koguja enda otsustada. Kuna voldikusse kuuluvad margid on samasugused, kui muul moel (poogna, vihiku või plokina) müüdud, siis üksikute markide kogusse ei pruugi mu arvates neid lisada.
Kui keegi kogub kõiki marke tervete müügipoognatena, sinna sobiks voldik, kui sisuliselt üks müügipoogna variant juba paremini.

Kordan veel: kogule sobiva piiri määramine on iga koguja isiklik kaalutletud otsus ning kellelgi pole tegelikult pädevust seda otsust kuidagi kahtluse alla seada. Kaalutletud otsuse tegemiseks on vaja adekvaatset infot ja selles osas juhib Tõnis tähelepanu olulisele probleemile postmarkide kohta info kättesaadavusel. Eesti Post / Omniva veebil ja filateelia.ee veebil pole praegu veel koondülevaadet seni ilmunud voldikutest ning järgnevalt välja antavatest voldikutest. Iga huviline peab ülevaate ise kokku panema, et saaks nende oma kogule lisamise otstarbekuse üle pädevalt otsust tegema hakata.

Ehk on see postitus ka abiks, kuni parema lahenduse leidmiseni. Soovides voldikutele ostjaid, tuleb info nende olemasolust huvilisteni viia ning enne ostuotsuse tegemist on väga õigustatud huvi selle toote tausta kohta.
Kaljukits
Posts: 60
Joined: 04.11.2008 12:51
Location: Keila
Contact:

Re: Voldik?

Post by Kaljukits »

Aitäh, Elmo, põhjaliku ja asjatundliku vastuse eest!
Lugupidamisega,
Tõnis
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: Voldik?

Post by elmo »

Eesti Post / Omniva osas ma eksisin. Voldikutest saab tervikliku ülevaate lehelt
Temaatilised komplektid
https://pood.omniva.ee/et/67-temaatilised-komplektid

Voldikute kajastamiseks viki.filateelia.ee lehel on mul ka juba idee olemas. Annan siin teada, kui see realiseeritud saab.
majana
Posts: 91
Joined: 21.02.2011 19:10

Re: Voldik?

Post by majana »

Elmo, sa unustasid mainida voldikut Eesti postmark 100, kus on sees mitte mark vaid väikepoogen, seega UUS väljaanne.
Majana
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: Voldik?

Post by elmo »

Eesti postmark 100 oli mu loetelus olemas.
Margid voldikus on 2x2 poognatena, kuid need ei erine suuremate 5x5 poognate markidest. Kuivõrd iga koguja neid oma kogu jaoks erinevaks peab on ikka ainult tema otsustada.

Tegin viki.filateelia.ee lehel voldikuid tutvustava ülevaatelehega ka algust
http://viki.filateelia.ee/index.php/Voldik
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: Voldik?

Post by elmo »

[filateelia:7827] Voldikud
20.09.2018 23:50
Lõik mulle saadetud kirjast:
... mis jama see küll ometi on: sel aastal on meie armas Eesti Post saanud maha juba kolme väljaandega, mida normaalselt osta pole olnud võimalik, ainult veebipoest tellida: hõbemark ja kaks nn voldikut, margi- ja rallijuubel. Minu meelest on see täiesti ebanormaalne. Kaalun juba tükk aega, et kas ikka on mõtet vaeva näha ja püüda jätkata uute Eesti markide, FDCde ja tervikasjade koguga; praegu tundub küll, et pigem loobun uuest aastast: asi on ikka väga üle piiri...
Sellega liitub hästi käesolev foorumiteema. Listisõnum jätkus üleskutsega:
Sellest tulenevalt kutsun üles arvamust avaldama:
1) kuidas sobituvad teie kogudesse  uudistootena valminud voldikud, kas need on teretulnud lisa või peaks nende valmistamisest pigem hoiduma?
2) kuidas hindate mõnede toodete realiseerimist ainult veebipoe vahendusel?
3) kuidas on kõige otstarbekas sellistest ühekordsetest toodetest teavitamine, kas piisab infost veebilehel vahetult enne nende müügiga alustamist?
4) kas voldikute valmistamine peaks olema juba aasta ilmumiskavas märgitud?

Teretulnud on oma arvamuse põhjalikumad selgitused ja ettepanekud, kuidas asja paremini võiks korraldada, kui praegune ei sobi.
Peeter Pärn
Posts: 468
Joined: 25.02.2008 10:03
Location: TARTU

Re: Voldik?

Post by Peeter Pärn »

Esiti läksin ka kaasa, kui lugesin voldik ja voldik. Käesolev teema Voldik? aga pani mind mõtlema, miks on hakatud vihikuid nimetama voldikuteks?!

Koheselt loodi voldikute ülevaateteema. Miks mitte vihikute ülevaateteema?

Mille poolest erineb 1992. aasta Mare Balticumi vihik 2018. Tallinn-Monte Carlo voldikust või vastupidi? Minu meelest on mõlemad vihikud - või siis on mõlemad voldikud? Kui voldikud, siis on esimene voldik (alates 1991) Mare Balticum.

Eesti kirjakeele seletussõnaraamat:

Voldik – lõõtsana kokkuvolditud väiketrükis, leporello.
Vihik – kerges köites õhuke trükis.

Seletussõnaraamatu järgi on tegemist pigem vihikuga, mitte voldikuga. Ei meenu, et Eesti Post oleks emiteerinud lõõtsana kokkuvolditud väiketrükist, mille sees on postmargid. Igatahes - voldikute ülevaateteemas on tegemist vihikutega.
Attachments
vihik vrs voldik.jpg
vihik vrs voldik.jpg (83.42 KiB) Viewed 11247 times
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: Voldik?

Post by elmo »

Peeter Pärn wrote: 21.09.2018 00:04 Esiti läksin ka kaasa, kui lugesin voldik ja voldik. Käesolev teema Voldik? aga pani mind mõtlema, miks on hakatud vihikuid nimetama voldikuteks?!

Koheselt loodi voldikute ülevaateteema. Miks mitte vihikute ülevaateteema?

Mille poolest erineb 1992. aasta Mare Balticumi vihik 2018. Tallinn-Monte Carlo voldikust või vastupidi? Minu meelest on mõlemad vihikud - või siis on mõlemad voldikud? Kui voldikud, siis on esimene voldik (alates 1991) Mare Balticum.
Ma näen põhimõttelise vihiku ja voldiku erinevusena hinda. Vihiku hind on üldjuhul võrdne temas olevate postmarkide hindade summaga. Voldiku puhul aga küsitakse kõrgemat hinda, kui markide hindade summa.

Heategevuslikel eesmärkidel on ka vihikute puhul lisa küsitud, kuid voldikute puhul on lisahind suurem ja ilma selgituseta st lisakulude katteks ja/või kasumiks.

Mis vihikute ülevaatelehte puutub, siis selle peaks tõesti tegema. Ilmselt ka plokkidele. Margiväljaande kirjelduses on need sõnad sarnaselt voldikuga samuti võimalik klikitavaks teha. Vajab vaid tegija aega ...
Kaidoa
Posts: 197
Joined: 19.05.2009 23:27

Re: Voldik?

Post by Kaidoa »

Jälle torm veeklaasis?
Margivihikud ei ole midagi uut. Paraku Eestis on neid läbi aegade vähe kasutatud. Erinevalt Rootsist. Ilmselt on siin põhjuseks asjaolu, et Eestis puudus väljaarenenud riiklike teenuste võrk mille eest sai tasuda postmarkidega. Kodus puudus vajadus suuremate koguste postmarkide järele. Kui mälu mind ei peta, siis Rootsis oli selliseid teenuseid ca 70, mille eest sai tasuda postmarkidega.
Kuna filateelia liigub postimaksevahendist esindus- ja reklaamtoote suunas, siis on sellised vihikud igati värskendav taasavastus. Vihiku kujul on võimalik saada suurem tähelepanu ja järelturul olulist hinnatõusu. Hetkel tundub ka et edukas. Ajaloost meenutades, on siin varemgi olnud vihikute väljaandmise katsetusi. Paraku 1997 , 2004 ja 2014 aasta vihikud omal ajal tähelepanu ei pälvinud. Sama võib vist öelda ka Konrad Mägi vihiku kohta. Viimast voldikut kus ei ole kunstniku allkirja ajan juba mõnda aega taha. No ei pakuta.
Peeter Pärn
Posts: 468
Joined: 25.02.2008 10:03
Location: TARTU

Re: Voldik?

Post by Peeter Pärn »

Elmo kirjutas: Ma näen põhimõttelise vihiku ja voldiku erinevusena hinda.

Vihik vrs voldik. Sarnased asjad aga selgesti eristatavad. Seletussõnaraamat selgitab nende erisusi, tõin need eelpool välja. Kindlasti ei ole määrav müügihind, et eristada vihikut voldikust. Terminoloogiliselt ei ole määratletud, et vihik muutub voldikuks seetõttu, et Eesti Post müüb vihikut kallimalt kui sees olevad postmarkide kogusumma väärt on. Mõistest tuleb lähtuda, mitte hinnasildist. Voldik on ülesehituselt nagu lõõts, vihik nagu raamat. Vihik jääb vihikuks - on see vihik siis uhkema või tagasihiodliku kujundusega, sest mõiste paneb olemuse paika, hinnast olenemata.
Kaidoa
Posts: 197
Joined: 19.05.2009 23:27

Re: Voldik?

Post by Kaidoa »

Inglise keeles on see booklet. MIda saab Eesti keelde tõlkida voldik, kaaned, mapp, kiirköitja, aktikaaned, lõõtsik. Silveti inglise-eesti sõnaraamat annab raamatuke, brosüür. Filateelias seda tõlgitakse eelkõige posti organisatsiooni poolt väljaantud markide kogumit, mis on kaitstud kattekaanega ja sisaldab ühte või mitut margilehte. Kaasaegsed margivihikud võivad olla ilma kattekaanteta. Seda rakendatakse isekleepuvate margivoldikute juures. Kattekaaneks on siin kileümbris. Eraldi on veel margivihikut müügiautomaatide jaoks. Me oleme harjunud jookide ja sokolaadide müügiautomaatidega. Samasugused on olemas ka postmarkidele. Ajalooliselt olid esimesed müügiautomaadid Inglismaal 1880-l ja väljastasid postkaarte.
Attachments
Lote margivihik.jpg
(454 KiB) Not downloaded yet
Peeter Pärn
Posts: 468
Joined: 25.02.2008 10:03
Location: TARTU

Re: Voldik?

Post by Peeter Pärn »

Seega on eesti keelne filateeliatermin VIHIK!
imbrik
Posts: 65
Joined: 27.11.2018 17:55
Location: Tallinn

Re: Voldik?

Post by imbrik »

Kuna olen oma margi kogumist alustanud ajahetkel, mil osa voldikuid on omniva e-poes läbi müüdud, siis küsiks, kas kellegil on alljärgnevaid voldikuid müügiks pakkuda:
Konrad Mägi - Maastik punase pilvega - olemas
Eesti postmark 100 - olemas

Tervitades,
Imre.
Post Reply

Return to “Filateelia-alased küsimused, vastused ja nõuanded”