Palun nõu, suur margikogu

Siia võiks postitada filateelia-alaseid küsimusi ja probleeme, millele kogenumatelt kommentaari soovitakse või siis häid nõuandeid, mis ka huvikaaslastel kasulik teada võiks olla
Post Reply
v6hik
Posts: 1
Joined: 03.07.2011 22:07

Palun nõu, suur margikogu

Post by v6hik »

Tere,

juhtus nii, et sain suure margikogu omanikuks. Eelmine omanik oli neid vähemalt 50 aastat kogunud, hinnanguliselt on kokku 15 000-20 000 marki + plokke, ümbrikuid ja muud kraami. Kuna arvan, et ise minust kogujat ei saa, õnnestub need vast maha müüa. Kahjuks ei oska kuskilt otsast alustada. Püüdsin Ebayst hindu tuvastada, USA markidega on suht lihtne aga neid ainult murdosa. Paljudest ei tea sedagi mis riigi või aasta omad nad on. Näiteks leidsin, et ühte minu margi nägu marki müüakse ebays 4000 USD alghinnaga, kuid kuna mul neid lausa 4 tk, ei usu häst sellisesse õnne :D

Margid on kõik puha segamini, pole ei aasta ega riigi ega teema järgi sorditud. On neli albumit, ülejäänud on ümbrikutes. Nende hulgas on marke alates ca 1900st aastast kuni 2010 a. välja. Päritolu poolest on Eesti (uuemaid ja vanemaid), NSVLi, Poola, Tsehhi, Itaalia, Ukraina, Soome, Norra, Austraalia, Kuuba, USA, Keenia, Saksamaa, Venemaa, Vietnami, Bulgaaria jpt riikide marke. Väga palju on ka selliseid, mille riiki ei suutnud tuvastada. Suur osa on pärit USAst ja NSVList. On ka posu Eesti esimese päeva ümbrikuid koos eritempliga ning mõned 60.-70-ndatest Tsehhi, Saksamaa, Venema, USA esimese päeva ümbrikke/postkaarte. On ka lihtsalt vanu postkaarte ja kirju. Mõned Eesti sisesed, suurem osa aga välismaalt Eestisse saadetud. Vanim vist aastast 1936. Lisaks on Eesti, NSVLi ja USA margiplokke.

Pooled margid on tembeldatud ja ilmselt ümbrikult lahti sulatatud, osad on ka ilma templiteta ilma liimita; teine pool on puhtaid, liimiga marke.

Kas mul on mingi lootus need kuskil ausalt hinnata saada? Ma saan aru et see on väga suur töö aga ma mõtlen praegu, et kasulik oleks kallimad margid ükshaaval maha müüa ja siis väärtusetumad kõik koos või portsude kaupa. Mul läheks endal vist aastaid et igale margile mingi hind leida, ja seal on ka muid asju mida vaadata, trükivigu jne...

Igasugune abi on väga teretulnud.
Jaanus
Posts: 740
Joined: 12.10.2006 10:08
Location: Luua, Jõgevamaa
Contact:

Re: Palun nõu, suur margikogu

Post by Jaanus »

Õigesti oletatud - akumulatsioon tervikuna on suht odavam, väljasorteeritud pärlid kallimad, kui kulutatud aega, vaeva, teadmisi.
Seda ka kindlasti, et tõenäosus 4 ühesuguse pärli leidmiseks suht juhuslikus valikus on väike. Võib olla tegemist mingi erimiga, järeltrükiga, võltsinguga - oma kogemus: leidsin ühes albumis 8 marki, mille kataloogihind kokku oli ca 20 000 eurot. Hiljem selgus, et tegemist oli järeltrükkidega väärtusega kümmekong eurot (ja seegi hästi).
Aga aus hind on võimalik saada, kui asjad sorteerida, hinnata, ning siis õiget marki õigele inimesele pakkuda.
Post Reply

Return to “Filateelia-alased küsimused, vastused ja nõuanded”