Kogu vormistamine

Siia võiks postitada filateelia-alaseid küsimusi ja probleeme, millele kogenumatelt kommentaari soovitakse või siis häid nõuandeid, mis ka huvikaaslastel kasulik teada võiks olla
Vasta
Mina

Kogu vormistamine

Postitus Postitas Mina »

Tere,
selline küsimus, et kui on alles alustatud markide kogumist(kindel teema välja valitud) ja seega neid vähe ning ilmselt kõige lihtsam mingi süsteem juurutada, siis kuidas soovitate marke hoida(kuidas kogu vormistada)? Kas koguda neid tavalise margialbumi vahele või teha kataloog, kus margid oleksid "taskutes" ning numbritega tähistatud? Mõned mu margid on juba liimikutega, kuid samas olen kuulnud, et tegelikult hinnatakse ka liimi intaktsust kõrgelt ja seega ei ole vist mõtet edaspidi liimikuid kasutada?
Tänan
elmo
Administraator
Postitusi: 4197
Liitunud: 08.08.2004 13:44

Re: Kogu vormistamine

Postitus Postitas elmo »

Mina kirjutas:kui on alles alustatud markide kogumist(kindel teema välja valitud) ja seega neid vähe ning ilmselt kõige lihtsam mingi süsteem juurutada, siis kuidas soovitate marke hoida(kuidas kogu vormistada)? Kas koguda neid tavalise margialbumi vahele või teha kataloog, kus margid oleksid "taskutes" ning numbritega tähistatud?
Arvan, et taskutega kataloogi (abumit) pole mõtet kohe tegema hakata. Kogumise käigus võib tulla muutusi kogutava valikus. Näiteks leidub mõnest margist lisaks põhivariandile veel erim või tekib soov üksikmarkide kogu täiendada postisaadetisega. Neid asju on raske ette näha. Nimekiri kogusse kuuluvate objektide kohta on kasulik teha -- tead mida vaja ning selles on mugav ka arvestust pidada, mis olemas ja mida veel vaja otsida. Kogu vormistamisega võiks viivitada ajani, kui soovitu on juba enam-vähem kokku saadud.
Erandiks võiks ola kogumine mingi firma poolt valmistatud albumisse (albumilehtedele), kus iga margi jaoks kohta ette nähtud.
Mina kirjutas:Mõned mu margid on juba liimikutega, kuid samas olen kuulnud, et tegelikult hinnatakse ka liimi intaktsust kõrgelt ja seega ei ole vist mõtet edaspidi liimikuid kasutada?
Kui markidel on liimikud olemas -- las olla. Templiga markide puhul võib ju nende leotamist kaaluda, kuid ega sel tähtsust pole. Puhaste markide puhul on kindlasti mõtekas algaja kogujana liimikud rahule jätta.
Uusi liimikute kleepimist võiks kaaluda äärmistel erandjuhtudel templiga markide puhul, kui soovitakse täiendada varem liimikute abil vormistatud kogu. Muidu on liimikute kasutamine ilmselgelt ajalooks saanud ning mõne puhta margi liimi sellega rikkuma hakata oleks tänapäeval väga kahetsusväärne
rihoT
Postitusi: 17
Liitunud: 29.08.2005 14:14
Asukoht: tallinn

Postitus Postitas rihoT »

mõtlesin siin teha endale ise albumi, sest poest ostes on ikka päris kallid, milliseid materjale oleks kõige parem kasutada, millist aluspaberit, kuidas kõige parem marke kinnitada, ja kus kohast sellist vajalikku tavaari üldse saada on?
Jaanus
Postitusi: 739
Liitunud: 12.10.2006 10:08
Asukoht: Luua, Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas Jaanus »

Kasutatud, üsna korraliku margialbumi saab mõnekümne krooni eest. Uus suur ja paks maksab kaks, kolm, nelisada krooni. Kallid margid vajavad head hoidmist, odavatel pole palju vahet - peasi, et niiskes ja umbses ei oleks. Kollektsiooni olemus sõltub juba sellest, kas tahad lihtsalt kogumisrõõmu tunda või lähened asjale sisuliselt - teema või kataloogi kaudu. Kas tahad olla põhjalik, originaalne, kaaslastest parem. Valik on Sinu!
Aga tänapäeval võid arvuti ja printeri abil ka ise endale albumilehed valmistada. Aga parem, kui margid on seal spetsiaalsetes kiletaskutes, sest kuigi templiga marke võiks põhimõtteliselt kleepvaltsidega lehele kleepida, on selliseid kogusid hiljem üsna hale vaadata. Ja puhtaid marke albumisse kleepides hävitad nende väärtuse.
Vasta

Mine “Filateelia-alased küsimused, vastused ja nõuanded”