Mõttevahetusõhtu Kärdlas 21.11.2009

Teated parajasti päevakorral olevatest sündmustest ja uudistest, mis filatelistidele Eestis huvi võiks pakkuda
Vasta
elmo
Administraator
Postitusi: 3855
Liitunud: 08.08.2004 13:44

Mõttevahetusõhtu Kärdlas 21.11.2009

Postitus Postitas elmo » 30.10.2009 13:42

26. oktoober 2009. a. 21:26
[filateelia:3882] Kutse Hiiumaale
Head listikaaslased!

Hiiu Kogujate Seltsil
http://www.hot.ee/hks/
on tavaks ühel laupäevasel sügisõhtul kutsuda huvikaaslased Hotell Sõnajala hubasesse kohvikusse arutlema mõnel aktuaalsel filateelia või postiajaloo teemal.

Käesoleval aastal toimub see kohtumine laupäeva, 21. novembri pärastlõunal ja õhtul. Alguse kellaaeg täpsustub edaspidi. Eelkõige oleneb see sellest, kas osalejad tahavad enne mõttevahetuse algust Hiiumaal millegagi tutvuda või mitte.

Seekord on kavas vaatluse alla võtta Eesti Posti ning tema allettevõtete väljaanded ning postisaadetiste frankeerimise erinevad variandid aastaist 1991-1992. Usun, et enamik listi liikmeist teavad, kuivõrd mitmepalgeline ja huvitav on see ajalõik Eesti postiajaloos.
Mõttevahetust juhib Peeter Pärn Tartust. Eilsel Tallinna kokkutulekul lubasid Hiiumaale sõidu ette võtta Pertti Hujala Soomest, Peeter Sgirka ja Ago Papp Tallinnast. Eks me koos Jaan Otsasoniga võtame ka ühtteist huvitavamat oma kogudest näitamiseks kaasa. Loodan väga, et teema on piisavalt huvitav, et veel paljud listikaaslased paaripäevase Hiiumaa reisi ette võtavad. Osalejatelt ootame võimalikult konkreetseid küsimusi ja probleeme selle ajaperioodi kohta. Igati asjakohane on kaasa võtta näidiseid tolle aja postisaadetistest.
Kohtumise eesmärk on ühiselt üle vaadata, kuhu on selle perioodi uurimisega tänaseks jõutud ning kuidas võiks selle teemaga kõige tõhusamalt edasi minna. Väga hea oleks, kui teemakohane mõttevahetus siin listis või filateelia foorumis kohe käima läheks -- selguksid need kõige olulisemad momendid, mille üle arutleda oleks vaja.

Mõned praktilised asjad ka. Kuna ilma ööbimiseta Hiiumaal sel üritusel osaleda pole võimalik, siis olemegi kohtumispaigaks valinud hotelli kohviku. Hotell läbis möödunud talvel põhjaliku renoveerimise ning on nüüd veelgi parem kui enne. Reserveerige palun omale tuba ning andke teada, et olete filateeliüritusele tulija. Hotell Sõnajala veeb asub aadressil
http://www.hiiumaa.ee/sonajala/
Usun, et kohti jätkub, kuid tarbetult reserveerimisega viivitada pole ka mõtet.

Hiiumaa on saar ning see tähendab, et ka kohalesõidule peab varakult mõtlema. Saaremaa Laevakompanii on talvisele sõidugraafikule üle läinud ning see tähendab, et ka 21.-22. novembril sõidavad laevad sama graafiku järgi nagu see laevakompanii kodulehel täna kirjas on ja piletid saab ära osta juba täna http://www.tuulelaevad.ee/ https://laevapiletid.ee/ Võimaluse korral võiks eelistada Rohukülast kell 10:30 väljuvat või varasemat laeva. Viimase võimalusena võiks veel kõne alla tulla saabumine Rohukülast kell 14:30 väljuva laevaga. Tagasisõit tuleks planeerida sobivale kellajale pühapäeval.
Hommikupoole on laevale koha saamine lihtsam, pärastlõunastele reisidele tuleb pilet varem ära osta, et kindlasti soovitud kellaajal sõita saaks.

Hiiumaale saab mugavalt reisida ka Tallinnast kell 8:00 väljuva bussiga või kell 9:00 väljuva lennukiga.
Transpordi kohta ja muudki kasulikku Hiiumaa infot võib leida Hiiumaa veebilt
http://www.hiiumaa.ee/

Muidugi katsun ka ise kõigile üritusega seotud küsimustele võimalikult operatiivselt vastata -- pöörduge julgesti.

Kohtumiseni Hiiumaal!
Kõik eelpool nimetatud teemast huvitatud on oodatud.

Elmo Viigipuu
Hiiu Kogujate Seltsi juhatuse esimees
Kutse peale saabus mu aadressil asjalik kiri Elmar Ojastelt Rootsis, mida järgnevalt tutvustan.
Elmar Ojaste kirjutas:
Ma täpsustaksin seda ajaruumi: 1, jaanuar 1991 kuni 30 juuni 1993. Viimane kuupäev on postiajalooliselt vägs oluline, kuna sellel kuupäeval kaotasid postaalse kehtivuse kõik rublavääringus margid ja tervikasjad ja samuti ka PP-tähistega väljaanded.
See on hea idee ning sõnastasin mõttevahetuse teema järgmiselt "Postisaadetiste saatekulu tasumise erinevatest võimalusest Eestis 01.01.1991-30.06.1993".

Elmar Ojaste:
Ka näeksin ma meeleldi, et arutaksite ja määritlekside lähemalt ajutiste tervikasjade, ka ajutiste eratervikasjade, kohta kehtivaid nõudeid ja seda, mis neid eraldab teistest postisaadetisdest.
Minu arusaamise kohaselt peaks tervikasi, ka ajutine tervikasi, vastama vähemalt järgmistele tingimustele:
A) Peab olema postaalne vajadus ja väljastamise õigusega postivõimu sellekohane otsus;
B) peab vastama väljalaske päeval kehtinud tariifile;
C) tariifimärge, kas kupüür rahas või näiteks "Postimaks tasutud Eestís saatmisel" peab olema trükitud, tembeltatud või muul teel kantud otse kaardile/ümbrikule;
D) valmistatud postivõimude poolt või nende tellimisel ja publikumile müütud "üle leti".
Parimate tervitustega teile kõgile, külalistele ja Sõnajala rahvale!
Edu ja põnevust arutlusel!
Soovib teie kõigi Wanna Matz
Loodetavasti innustab Elmari sõnavõtt ka teisi huvikaaslasi omalt poolt sõna sekka ütlema ...

elmo
Administraator
Postitusi: 3855
Liitunud: 08.08.2004 13:44

Re: Mõttevahetusõhtu Kärdlas 21.11.2009

Postitus Postitas elmo » 27.11.2009 23:23

24. november 2009. a. 23:59
[filateelia:3940] Kohtumisest Kärdlas
Head listikaaslased!

Läheneva veebinäituse DAGO 2009 eksponaatide skaneerimisele on mul kulunud palju aega. Nii on viibinud ka tagasivaade laupäevasele Kärdla mõttevahetusele. Püüan järgnevalt seda lünka veidi täita.

Kõigepealt tahan Hiiu Kogujate Seltsi nimel tänada meie külalisi: Peeter Pärn Tartust, Jari Forsblom ja Pertti Hujala Soomest ning Juhan Tammeraid, Ants Tagel ja Ago Papp Tallinnast!

Peeter Pärn ja Pertti Hujala olid kaasa toonud palju huvitavat materjali, mille läbivaatamisele kulus enamus ajast. Arutelu käigus lisandusid mõned näited ka Jaan Otsasoni ning mu enda varudest.

Nii mõnegi teema üle oli arutamist pikemalt. Alustasime Elmar Ojaste poolt tõstatatuga: "Ka näeksin ma meeleldi, et arutaksite ja määritlekside lähemalt ajutiste tervikasjade, ka ajutiste eratervikasjade, kohta kehtivaid nõudeid ja seda, mis neid eraldab teistest postisaadetisdest.
Minu arusaamise kohaselt peaks tervikasi, ka ajutine tervikasi, vastama vähemalt järgmistele tingimustele:
A) Peab olema postaalne vajadus ja väljastamise õigusega postivõimu sellekohane otsus;
B) peab vastama väljalaske päeval kehtinud tariifile;
C) tariifimärge, kas kupüür rahas või näiteks "Postimaks tasutud Eest?s saatmisel" peab olema trükitud, tembeltatud või muul teel kantud otse kaardile/ümbrikule;
D) valmistatud postivõimude poolt või nende tellimisel ja publikumile müütud "üle leti"."

Leiti, et küsimuse -- kas ametlik (ajutine) tervikasi või eratervikasi -- lahendab vaid asjakohaste otsuste ja lubade avalikustamine. Ametlik väljaanne eeldab kindlasti mingi dokumendi olemasolu vastava väljaande tegemiseks ja kasutamiseks. Kui ikka mingisuguski kirjalikku jälge pole, siis on suure tõenäosusega tegemist kas eratervikasja või koguni võltsinguga. Eelnevat silmas pidades tuleks oluliselt suuremat tähelepanu pöörata väljaannete tausta selgitavate dokumentidele ja miks mitte ka mälestuste kirjapanemisele. Suusõnal edasi antavatest legendidest kindlasti ei piisa väljaandele ametliku staatuse omistamiseks.

Veidi laupäeva õhtul, pikemalt aga kitsamas ringis pühapäeva ennelõunal sai arutatud teema uurimise ja tulemuste esitamise tehniliste lahenduste üle. Leidsime, et kõige sobivam on kasutada viki.filateelia.ee ja filateelia foorumi võimalusi. Sobivaks näiteks võiks olla juba olemasolevad foorumiteemad
viewforum.php?f=22
Viki.filateelia lehele on kavas teha süstematiseeritud ülevaade koos viidetega vastavale foorumiteemale.
Niisiis langes valik ühistöö kasuks, mille tulemused on algusest peale kõigile huvilistele vabalt kättesaadavad. Tulemus saab seda parem, mida rohkem on tegijaid ning mida rohkem nad oma tööd ja aega selle heaks valmis panustama.

Hetkel pean viimati kirjeldatud otsust Kärdla selle aasta mõttevahetuse kõige olulisemaks tulemuseks. Eriti juhul, kui see ühistöö kujuneb tõhusaks.

Kindlasti oli osalejate jaoks palju kasu ka nähtud materjalist -- nii korrektsetest kui ka võltsingutest. Nägin isegi nii mõndagi asja tegelikkuses esimest korda, kuigi tolle perioodi kogumisega olen tegelnud päris põhjalikult kohe algusest peale.

Veelkord suur tänu kõigile osalejaile! Õnnestunud üritus on oluliseks argumendiks otsustamaks traditsiooni jätkamise üle ...
Listis loetlesin kõiki kaugelt tulnud külalisi, kuid unustasin kahetsusväärselt, et osales ka Virumaa mees Aadu Pekk. Vabandan!

elmo
Administraator
Postitusi: 3855
Liitunud: 08.08.2004 13:44

Re: Mõttevahetusõhtu Kärdlas 21.11.2009

Postitus Postitas elmo » 27.11.2009 23:32

Tänu Juhan Tammeraidile on mul võimalus tutvustada kohtumiselt ka mõnd fotot:

Pilt
Esiplaanil Peeter Pärn, taga Aadu Pekk

Pilt
Jari Forsblom ja Pertti Hujala

Pilt
Jaan Otsason ja Ants Tagel

Pilt
Elmo Viigipuu, Ago Papp ja Villu Roosa

elmo
Administraator
Postitusi: 3855
Liitunud: 08.08.2004 13:44

Re: Mõttevahetusõhtu Kärdlas 21.11.2009

Postitus Postitas elmo » 29.11.2009 11:23

Ants Tageli poolt saadetud piltidest sobivad eelnevat pildivalikut täiendama järgmised kaks

Pilt
Mart Reino, Elmo Viigipuu ja Ago Papp

Pilt
Endel Lepisto, Aavo Lokotar, Juhan Tammeraid, Peeter Pärn ja Jari Forsblom

Vasta

Mine “Parajasti päevakorral”