1. leht 1-st

Ekspresskirjade ümbrikud

Postitatud: 21.05.2020 00:27
Postitas elmo
Eesti Post / Omniva uudis:
30.04.2020 Universaalse postiteenuse hinnamuudatus alates 31.05.2020
https://www.omniva.ee/index.php?article ... on=article
Siseriikliku lihtkirja saatmisel tekib kaks erineva kandekiirusega teenust: kiri ja ekspresskiri. Praegu saab kirja saata lihtkirjana, mis edastatakse üleandmisele järgnevaks tööpäevaks ning teenuse hinnaks on 0,65 eurot. Alates 31.05 saab valida kahe võimaluse vahel: kas kiirem ja kõrgema hinnaga ekspresskiri (edastamine üleandmisele järgnevaks päevaks) või soodsam valik, kus kiri edastatakse kolmandaks tööpäevaks. Kirja hind on 90 senti ja ekspresskirja hind 1,50. Ekspresskirja saatmiseks on vajalik kasutada spetsiaalset oranži ümbrikku, millele on juba trükitud postmark.
Valminud on neli erinevat ümbrikku.
Ümbrikud kujundas Indrek Ilves
https://viki.filateelia.ee/index.php/Indrek_Ilves
Teenus hakkab kehtima 31.05.2020, kuid ümbrikute müügi kohta on e-poe
https://pood.omniva.ee/et/16-pakendid-uembrikud
vastava toote lehel kirjas: Tarne algab 25.mai

Ekspresskirja ümbrik C6
Hind: 1.50 €
Mõõt: 162x114 mm
Pilt

Pilt

https://pood.omniva.ee/et/uembrikud/272 ... ri-c6.html

Ekspresskirja ümbrik C5
Hind: 1.50 €
Mõõt: 229x162 mm
Pilt

Pilt

https://pood.omniva.ee/et/uembrikud/272 ... ri-c5.html

Ekspresskirja ümbrik C4
Hind: 1.50 €
Mõõt: 324x229 mm
Pilt

Pilt

https://pood.omniva.ee/et/uembrikud/272 ... ri-c4.html

Ekspresskirja maksikirja ümbrik
Hind: 2.35 €
Mõõt: 330x230 mm
Pilt

Pilt

https://pood.omniva.ee/et/uembrikud/272 ... maksi.html

Suuremate ümbrike pilte olen eelnevas ülevaates vähendanud C5 puhul 25% nung C4 ja maksi puhul 40%

Indrek Ilves tegi ümbrike suuruse võrdluseks ka pildi:
Pilt
Sama pilt suuremalt: http://www.filateelia.ee/tervikasjad/pi ... maadid.jpg

Re: Ekspresskirjade ümbrikud

Postitatud: 26.05.2020 22:51
Postitas elmo
Eesti Post / Omniva uudis 25.05.2020
https://www.omniva.ee/index.php?article ... on=article
Kiire kirja saatmiseks tuleb kasutada ekspresskirja ümbrikut

31. maist muutub kirja saatmise hind ning kirja saates tuleb ümbrikule kleepida varasemast suurema summa eest marke. Oluline uuendus on aga see, et järgmisest nädalast on eesti-siseste kirjade saatmiseks kaks erinevat teenust: kiri ja ekspresskiri.

Kiri, mille saatmise hind on 90 senti, toimetatakse saajani kolmandal järgneval tööpäeval pärast kirja üleandmist. Seega, kui kirja kohalejõudmise täpne päev pole oluline, näiteks meeleolupostkaardi saatmisel, või seda saab pikemalt ette plaanida (näiteks sünnipäevatervituste teelepanekul, sest sünnipäev on ju ette teada), saab kasutada soodsamat teenust.

Ekspresskiri toimetatakse saajani järgmisel tööpäeval pärast kirja üleandmist. Ekspresskirja saatmiseks tuleb kasutada erilist oranži ümbrikut, millel on tähistus „Ekspresskiri“ ja mis maksab 1,50 eurot. Ümbrikule pole vaja enam marki peale kleepida - ekspresskirja saates saab klient margi ja ümbriku ühe hinna eest.

Kirja postitades tuleb kliendil jälgida ka kirjakasti tühjendamise aega, sest kiri on üle antud alles siis, kui toimub kirjakasti tühjendamine. Seega, kui kiri pannakse kirjakasti näiteks õhtul pärast kirjakasti tühjendamist, siis läheb kiri teele järgmise tühjendamise ajal. Kirjakastide tühjendamise ajad on märgitud kirjakastidele, samuti on need leitavad kirjakastide registrist Omniva kodulehel.

Välismaale kirja saatmisel ei pea enam mõtlema selle üle, kui palju konkreetsesse riiki kirja saatmine maksab. Kõikidesse riikidesse saatmiseks kehtib ülemaailmselt üks hind 1,90 eurot, mis lihtsustab teenuse kasutamist.

Seni kasutusel olnud postmargid kehtivad ka pärast 31. maid, kuid neile tuleb lisada täiendavas vääringus marke, et markide maksumus vastaks kirja saatmise uuele hinnale.

Uued postmargid ning lisamargid (vääringus 5 või 25 senti), mida saab kleepida vana hinnaga postmarkidele juurde, on müügil postkontorites ja postipunktides. Samuti saab neid mugavalt ja kontaktivabalt tellida ka e-poest
https://pood.omniva.ee/et/
ja need tuuakse kliendile otse kodusesse postkasti.

Ekspresskirja ümbrikud on saadaval kõigis postkontorites ja postipunktides alates 28. maist, e-poest saab neid tellida juba varem. Samuti on võimalik eskpressümbrikuid omale kirjakandjaga koju tellida. Ekspresskirja saab saata alates 31. maist.
Niisiis on välja öeldud olulised kuupäevad seoses uue teenuse ja selle kasutamiseks vajalike ekspresskirjade ümbrike ehk uut liiki tervikasjade kohta:
1) ümbrikuid e-poest tellides hakatakse neid tellijatele välja saatma alates 25.05.2020
2) postiasutustes on need müügil alates 28.05.2020
3) ekspresskirja teenus käivitub ja neid ümbrikke saab kasutada alates 31.05.2020

Re: Ekspresskirjade ümbrikud

Postitatud: 08.06.2020 22:26
Postitas Peeter Pärn
Postitasin 01.06.2020. ühte ja samasse Tartu postkasti kaks kirja. Üks siis ekspresskiri nominaaliga 1,50 EUR, teine tavakiri nominaaliga 0,90 EUR. Adressaat ehk sihtkoht oli nendel ümbrikutel märgitud sama, asukohaga Tartu linn.

Ekspresskiri oli postkastis järgmisel päeval ehk 02.06.2020. Tavakiri samale aadressile saabus päev hiljem ehk 03.06.2020.

Nagu pildilt näha, siis on ümbrikud saanud erinevad kalendertemplid - tavakirjal masintempel, ekspresskirjal käsitempel.

Re: Ekspresskirjade ümbrikud

Postitatud: 06.07.2020 19:02
Postitas Peeter Pärn
Postmargid (tervikasjad) on kehtivad postimaksevahendid nende ilmumise (emiteerimise) kuupäevast. Plussmark-tervikasi paisati postkontoritesse müüki 28.05. - seega kõigile kättesaadavad ning ma pean seda kuupäeva ilmumispäevaks - FDC.
E-poe vahendusel alustati müüki 25.05. Millal tellimused klientidele jõudsid - kas järgmisel või ülejärgmisel päeval? Kes e-poe vahendusel tellis ja sai varem kätte, kui postkontorites müüki tulid ning postitasid, oleks huvitav teada.
Ekspresskirja teenus ise käivitus alles 31.05.

Re: Ekspresskirjade ümbrikud

Postitatud: 18.08.2020 16:30
Postitas elmo
Oli võimalus veenduda, et teenus tõesti toimib nii nagu lubatud: eile Finest postkontorist teele pandud ekspresskiri jõudis järgmisel päeval ehk siis täna 18. augustil Kärdlasse. Saabumise kohta templijäljendit küll pole, kuid eks tegu pole ju ka tähitud saadetisega vaid kiiremini kohale toimetatud lihtsaadetisega.
ekspresskiri20200817.jpg
ekspresskiri20200817.jpg (85.7 KiB) Vaadatud 1208 korda

Re: Ekspresskirjade ümbrikud

Postitatud: 09.12.2020 17:15
Postitas elmo
Eesti Post / Omniva uudis 09.12.2020
https://www.omniva.ee/meie/uudised/koik ... s_jalgitav
Ekspresskirja teekond on nüüd veebis jälgitav

Alates novembri lõpust muutusid ekspresskirjad elektrooniliselt jälgitavaks. See tähendab, et ekspresskirjad kannavad jälgimiseks vajalikku triipkoodi, kuid saadetis väljastatakse saaja postkasti ning saajalt allkirja võtmata.

​Eesti Posti erakliendi lahenduste juhi Alice Voodi sõnul on ekspresskirja näol tegu tavalise lihtkirja kiirema alternatiiviga. „Ekspresskirja tunnuseks on spetsiaalne oranž ümbrik, millele on lisaks kleebitud või trükitud ka triipkood algusega LX. Ümbrikule trükitud koodi alusel ongi võimalik teele pandud ekspresskirja liikumist Omniva kodulehe saadetise otsingust jälgida,“ selgitas Vood.

Kui tavakiri jõuab saajani kolmandal päeval pärast üleandmist, siis ekspresskiri toimetatakse saajani järgmisel tööpäeval pärast kirja üleandmist. Ekspresskirja saatmiseks tuleb kasutada erilist oranži ümbrikut, millel on tähistus „Ekspresskiri“ ja mis maksab 1,50 eurot. „Ümbrikule pole vaja enam marki peale kleepida, sest ekspresskirja puhul saab klient margi ja ümbriku ühe hinna eest.

Kirja saab teele panna Eesti Posti kirjakasti kaudu või postiasutusest. Juhul kui kiri või postkaart pannakse teele kirjakastist, tuleks ümbrikul olev kood endale üles märkida ja jälgida kirjakastil märgitud tühjendusaega. Kirjakasti tühjendamise päeval loetakse ekspresskiri vastu võetuks ja sellest järgmisel tööpäeval toimetatakse kiri saajale,“ lisas Vood.

Ekspresskirja teekonna sündmused registreeritakse süsteemis ning need sündmused on ka kliendile Omniva kodulehelt nähtavad. Kui kliendil on juba varem soetatud ekspresskirja ümbrik, millel jälgimiskood puudub aga ta sooviks seda siiski jälgida, siis tuleks kiri üle anda postiasutuses, kus kirjale lisab koodi teenindaja.

Ekspresskirja tagastamine

Juhul kui postifirmal pole võimalik saadetist saaja postkasti väljastada (näiteks postkast aadressil puudub), tagastatakse ekspresskiri saatjale. Nii saadetisele kui ka jälgimise infosse märgitakse sel juhul väljastamise ebaõnnestumise põhjus.

Ekspresskirja ümbrikud on saadaval kõigis postkontorites, postipunktides. Samuti saab neid Eesti Posti e-poest (pood.omniva.ee) tellida otse oma kodusesse postkasti või hoopis kirjakandjaga koju tellida.

Re: Ekspresskirjade ümbrikud

Postitatud: 10.12.2020 12:27
Postitas elmo
Kuuldavasti on uus versioon trükitud C4 ümbrikust, mida kliendid on seni kõige rohkem ostnud. Ülejäänute puhul kasutatakse kleepsu lisamist.

Ekspresskirja ümbrik C4 LX koodiga
Hind: 1.50 €
Mõõt: 324x229 mm
Pilt

Pilt