Nr. 23 - EM õhkrelvadest laskmises

1999. aastal alustas Eesti Post korraliste tervikasjade väljaandmist.
Post Reply
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Nr. 23 - EM õhkrelvadest laskmises

Post by elmo »

Image Image

Tervikasi nr 23: EM õhkrelvadest laskmises
http://www.post.ee/?id=2189&prod_id=366

Nominaal: postimaks makstud kõigisse maadesse saatmisel
Image
Müügihind: 13.00
Välja antud: 28.02.2005
Kujundaja: Lembit Lõhmus
http://www.hot.ee/lime/
Trükiarv: 4000
Trükikoda: AS Vaba Maa
http://www.vabamaa.ee/

Postal Stationery
European Championships Air Guns
http://www.post.ee/?id=2436&prod_id=366

=====================
Viited lisainfole:
Eesti Laskurliit
http://www.laskurliit.ee/
European Championships - Air Guns
http://www.laskurliit.ee/em2005/index.htm

Kommentaarid filateeliauudiste listist:
Martin Kosemets [martin.kosemets@tt.ee]
10. märts 2005. a. 12:27
[filateelia:38] Laskmise EM (lisainfo tervikasjale).
Nii nagu filteeliaski, on ka laskmises asja ivani jõudmiseks tarvis aastaid vaeva näha. Ja ega igaühe pealuuehitusele ei olegi toimuv arusaadav. Eks see ole üks põhjusi, miks üritus meedia tähelepanu huviorbiidist välja jäi. Julgen väita, et laskmine, filateelia ja fotograafia on parimaid hobisid maailmas ning olemuselt üsnagi sarnased.
Et olin õhkrelvade EM-il kõigil päevadel ametis tulejoone kohtunikuna, siis tooks esile mõned nüansid, mis ehk võiksid listikaaslastele huvi pakkuda.

28.veebr. peeti samas paigas Eesti noorte MV ja seega oli meiegi lastel võimalik lasta Sius-Ascori (Ļveits) elektrooniliste märkide peale.
Lastakse ikkagi kuuliga, kuid tabamuste hindamine toimub elektrooniliselt.
Laskur ise näeb tulemust monitorilt. Ja ega neid noorte võistlusi Eestis ühelgi alal ilmselt niipea ei tule, kus kohtunikeks on korüfeed korüfeede
hulgast: Ralf Westerlund tegi relvakontrolli (mees, kellega maailmas ei vaielda), Ari Lähdesmäki ja Mikko Nordquist olid tulejoonel. Põhjanaabrite laskespordi veteran M.Nordquist tundis siiralt heameelt, et Eestis on palju noori laskureid, eriti meie võimalusi ja rahvaarvu silmas pidades.
Kasutuses oli 70 laskekohta; lasti kolmes vahetuses ning kõigis vahetustes olid pea kõik kohad hõivatud.

EM-il osales 575 laskurit 42-st riigist (iga riik saab igal laskealal välja panna kuni 3 laskurit). Kõige enam laskureid oli Venemaalt, Ukrainast ja Saksamaalt - kõigil 36. Enim medaleid kogusid samuti nimetatud - Venemaa 27, Ukraina 16, Saksamaa 14. Medalid jagati 17 riigi vahel. Medalid ise olid valmistatud Saaremaal. Püstitati 6 Euroopa rekordit ja korrati absoluutset maailmarekordit - venelaste, sakslaste, poolakate ja rootslaste poolt. Kohtunikena tegutses 39 inimest - 31 Eestist, 8 Soomest. Kui 1998.a. pidid suurema töö tegema soomlased, siis nüüd saadi hakkama juba oma jõududega.

EM-i korraldusele andis Euroopa Laskespordi Konföderatsiooni president Unni Nicolaysen hinnangu - väga suurepärane (very excellent). Mitmekordne maailmameister ja maailmarekordite omanik Ralf Westerlund ei saanud märkimata jätta, et ei esitatud ainsatki protesti - harukordne juhus, seda enam, et 2005.a. hakkasid kehtima uued määrused ja see oli nende järgi esimene suurvõistlus. Soome 300 meetri püssilaskurite koondise treener ja Lahti 2002.a. MM-i korralduse peadirektor Ari Lähdesmäki hindas samuti kõrgelt organisatsiooni ja korraldust. Ning Vladislav Karavajev, keda laskurite maailm tunneb kui tipptreenerit, ei suutnud samuti mulle vestluses ütlemata jätta - mitte hea, vaid väga hea võistlus.

Ühtki filatelisti ei õnnestunud kohata, kuid laskurid suhtuvad margikogujatesse sümpaatiaga ning jagavad minu seisukohta "asjade"
sarnasuse üle. Ning "we must do for the fun" e. nagu britid ütlevad "enjoy the club".

Martin Kosemets, Kuressaare
Elmo Viigipuu [Elmo.Viigipuu@elion.ee]
10. märts 2005. a. 13:04
[filateelia:39] Re: Laskmise EM (lisainfo tervikasjale).
Kiitus Martinile asjatundliku taustainfo eest!
Arvan, et on väga oluline, et üritusi ja motiive, mis Eesti Posti poolt postmargi, tervikasja või eritempliga vääristatakse, saaks siin listis veidi põhjalikumalt tutvustatud. Olen alati katsunud internetis leiduvale asjakohasele teabele viiteid leida ning valikuliselt neid listis esitada. Tihti on käsitletav teema minu jaoks rohkem või vähem võõras ning seetõttu ei pruugi mu viidete valik kõige sobivam saada. Mõne listikaaslase jaoks võiks teema kas ametitöö või hobi tõttu palju tuttavam olla. Siis oleks küll äärmiselt oluline, nad omi teadmisi ka listikaaslastega jagaksid.

Olge hea, loobuge liigsest tagasihoidlikkusest ja aidake kaasa, et listikaaslased iga Eesti Posti väljaande tausta kohta miskit teada saaks.

Konkreetse võistluse kohta jäi mulle meelde üks artikkel ajalehes POSTIMEES 02.03.2005 Tipplaskurite maailm kummastab eripäraga (Tõnu Kees) http://www.postimees.ee/020305/esileht/sport/159036.php
Omal ajal jäi viide listi saatmata, kuigi kaalusin seda. Otsisin selle nüüd uuesti üles ja lisan Martini jutule jätkuks.

Elmo Viigipuu
Martin Kosemets [martin.kosemets@tt.ee]
10. märts 2005. a. 13:44
[filateelia:40] Elmo kirjale kommentaariks
Vaevalt, et laskmise kui sellise spetsiifika huvi pakub, kuid "PM" artiklile siiski mõni sõna lisaks. Väga heade õhkrelvade hinnad (püssid) algavad 1200-st eurost ("Walter", tehase hind, selle hinnaga saab IGAÜKS tehasest osta). Nendega võideti mitmed medalid. Mõned firmad müüvad küll ainult läbi diilerite, kuid suurtel võistlustel ja messidel samuti tehasehinnaga. Võib ka 2500 maksta uusima "Anschütz"i eest, see on maitse asi. Mis puutub treeningusse 8t päevas, siis seda ma küll ei usu, et tsiviliseeritud ühiskondades keegi nii teeb. Tiblad küll omal ajal tampisid arutult. Enamus laskureid on ikkagi täiearulised..., nagu margikogujadki.

Martin Kosemets, Kuressaare
Post Reply

Return to “Eesti Posti tervikasjad alates 1999. aastast”