Algaja rumalad küsimused.

Siia võiks postitada filateelia-alaseid küsimusi ja probleeme, millele kogenumatelt kommentaari soovitakse või siis häid nõuandeid, mis ka huvikaaslastel kasulik teada võiks olla
Post Reply
Sink
Posts: 8
Joined: 17.01.2014 09:23

Algaja rumalad küsimused.

Post by Sink »

Tervist.

Oleks paar võhiku küsimust.

1. margid mis on üksikud või siis näiteks nelikud, kui suur on nende väärtuse vahe kui ma näiteks sooviks koguda üksikuid ja selle käigus lahutan mõned paarid?

2. mida tähendab # Liimikuga # (kerge,tugeva) kuna soov oleks koguda templita uusi. Siis ainuke loogiline vastus oleks et liim on kuidagi kahjustunud?


Ning alati on tere tulnud muud näpunäit ja õpetused algajale.
Hellborn
Posts: 61
Joined: 05.07.2009 10:33

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Hellborn »

Tore lugeda, et on mõni kogumishuviline juurde tekkimas.

Mitmed kogujad koguvad vaid nelikutes ja veel tõsisem, nurganelikutes.



Vanemate puhaste markide puhul võib neliku hind olla kordades suurem üksikmargi hinnast, kuid see sõltub konkreetsest margist.

Kui kavatsed koguda puhast marki siis eelista ikka ilusa- rikkumata liimiga, ehk ilma valtsita mis vähendab ka margi väärtust tunduvalt.

Vanasti kui ei olnud ribaalbumeid siis liimiti marke pisikese "keelega" siledale lehele, ehk rikuti margi liim ära.

Kasutatud margi puul on liim nagunii rikutud ja seal pole valtsi olemasolu nii määrav.
Sink
Posts: 8
Joined: 17.01.2014 09:23

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Sink »

Tänan info eest.

Täpsustaks veel tiba

nagu aru saan siis liimik on vanal ajal kleebitud mark enda liimi kohaga vanas albumis? mis rikub siis seda liimi pool.

ning mis margi kogujad valtsi all silmas peavad?
Dunamis
Posts: 73
Joined: 02.12.2011 21:35

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Dunamis »

Liimik või valts on väike pabeririba, mis liimitakse ühest otsast margi külge ja teisest otsast albumilehele. Väga rumal mõte! ;-) Siit saab parema ettekujutuse: http://en.wikipedia.org/wiki/Stamp_hinge
Sink
Posts: 8
Joined: 17.01.2014 09:23

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Sink »

Ning küsimusi jagub veel küllaga.

Ostsin Eesti postmarkide ja tervikasjade kataloogi 2013 ning küsimus nende hindade kohta iga margi juures. Seal on nagu kaks tulpa hindu, kas nad on nagu vahemikust 1 kuni 2 umbkautsed hinnad või on mingi erineva kategooria või tabeli hinnad? erinevus on just vanematel markidel kus hinnad on erinevad.

Et siis küsimus on mida ma nende kahe tulba hindadega jälgima pean?
Dunamis
Posts: 73
Joined: 02.12.2011 21:35

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Dunamis »

Soovitan lugeda kõigepealt läbi kataloogi kasutusjuhend, lk 5-6, seal on selgelt öeldud, et esimene tulp on puhaste markide hind ja teine templiga ehk kustutatud markide hind.
Sink
Posts: 8
Joined: 17.01.2014 09:23

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Sink »

Nu seal ei olnud nii must valgelt kirjas nagu sa mind just teavitasid.

Tänud selle eest :)


Ning kas ma peaks omale muretsema sihukese asja nagu hambamõõtja? mis jaoks ma seda hammast mõõdan?
ning kas on veel mingeid töövahendeid mida oleks vaja (välja arvatud pintsetid)

sest et kui koguda siis juba korralikult nii nagu peab :D
Dunamis
Posts: 73
Joined: 02.12.2011 21:35

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Dunamis »

Hambamõõtjat läheb eriti siis vaja, kui on ühesugused margid, aga hammastus on erinev. Alguses see eriti hädavajalik pole. Luup on muidugi ka üks margikorjaja standardvarustuse osa, sellega hea uurida, mis seal margi peal kõik on ;-)
Sink
Posts: 8
Joined: 17.01.2014 09:23

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Sink »

kus saab endale soetada margikataloogid Scott ja Michel

ehk siis kumb on parem ja palju maksavad

leidsin omal hunniku vana kooli välismaa marke ja tahaks väheke uurida mis seal on. Soome omasid on suhteliselt palju sees kas soomel on ka sihuke raamat nagu meil see Eesti markidekataloog 2013
Hannes
Posts: 59
Joined: 14.10.2012 23:44

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Hannes »

Tere

Tallinnlasel oli võimalus endale kataloog muretseda eilsel kokkutulekul Audentese Spordigümnaasiumis (Tondi 84)
Osta .ee on ka hetkel midagi müügil Siin foorumis on vahel katalooge pakutud.

Hetkel kiirem võimalus markidega tutvumiseks-http://colnect.com/et/stamps

http://www.ebay.com/
2013 Scott Worldwde Catalogues - Scott's World Wide Catalogs-US $359.95-Shipping: $57.25 International Priority Shipping to Estonia
Sink
Posts: 8
Joined: 17.01.2014 09:23

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Sink »

tänud info eest

hetkel mul ei ole mõtekas seda soetada kuna ei ole just kõige odavam :)

üritan oma Eesti margi kogu punni ajada ja siis tulevikus kui peab oma liiste laiendama siis saab soetada.


Aga kas eesti markidel on mingisugused komplekti lehed ka või voldikud aasta järgi et näha mis on kõik tehtud jne..

huvitab just 1918-1940/41a.
Robert
Posts: 20
Joined: 04.11.2010 16:35

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Robert »

Minu arust on siin http://www.efur.se/catalogue/cat0.html piisavalt hea koht tutvuse tegemiseks.
Sink
Posts: 8
Joined: 17.01.2014 09:23

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Sink »

Sihuke küsimus.

Kui on müügis 1918-1940a. Eesti margid ja on kirjas et ilma liimita siis kas see liim on nende aastatega sealt pealt ära läinud?
või siis nii öelda ei kulu sealt ajaga?

ning kas see langetab palju puht margi hinda?
Hannes
Posts: 59
Joined: 14.10.2012 23:44

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Hannes »

Tere

Ilma liimita margi väärtus on üldjuhul pool liimiga margi omast.

Liimimita markid on kas ümbrikult saaadud või kleepvaltsid ära võetud ja liim maha pestud.
Ise liim naljalt maha ei tule kui marke on vähegi normaalsetes tingimustes hoitud.
Niiskuse käes kipub liim laiguliseks minema või siis kleepuvad mergid albumi lehele või omavahel kokku.
Vaido
Posts: 142
Joined: 19.08.2004 02:16
Location: Tartu
Contact:

Re: Algaja rumalad küsimused.

Post by Vaido »

Sink wrote:tänud info eest

hetkel mul ei ole mõtekas seda soetada kuna ei ole just kõige odavam :)

üritan oma Eesti margi kogu punni ajada ja siis tulevikus kui peab oma liiste laiendama siis saab soetada.


Aga kas eesti markidel on mingisugused komplekti lehed ka või voldikud aasta järgi et näha mis on kõik tehtud jne..

huvitab just 1918-1940/41a.
kui huvitab, siis võin pakkuda 70-tel Rootsis trükitud Lembitu albumi lehti vana Eesti kogu jaoks (mõne õlle või postkaardi eest läheks loosi :-) ... ma ise eelistan ribaalbumeid, kuhu igasugu erimeid ja asju saab vabalt paigutada... mõne vanema Micheli või Scotti kataloogi näidise võin kauba peale anda... kataloogid kaalult suht rasked, nii et odavam kohati ise Tartu järgi tulla...
kui natuke guugeldada, siis igasugu elektroonilisi katalooge ja ka paberversioonide skänne leiab suht palju otse netist, kui ka torrentitena... sõltub harjumustest ja eelistustest, aga mulle meeldib ikka paberist raamatut lehitseda ja näpuga järge ajada :-)
Post Reply

Return to “Filateelia-alased küsimused, vastused ja nõuanded”