Eesti postmargid ja tervikasjad. Kataloog 2013

Kataloogid, ajakirjad, aastaraamatud ning muu filateeliaalane kirjasõna nii paberil kui ka digitaalsena
Post Reply
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Eesti postmargid ja tervikasjad. Kataloog 2013

Post by elmo »

Kuna endal Tallinna kokkutulekul käimata jäi. siis saan uut kataloogi tutvustada vaid tänu Jaan Otsasoni kaasabile.
Et huviline uue kataloogi kohe kaugelt ära tunneks -- alustan kaanepildiga:
Image
Sisukorra jaoks on kataloogis kaks lehekülge:
Image
Image

Kataloogi sisulise tutvustamise alguseks tsiteerin teemakohaseid postitusi filateelia uudiste listist.

[filateelia:5332]
15.10.2012 9:11
Tere!

Teade uue kataloogi ilmumisest on siin juba levinud, aga kordan üle olulisema info.

Kirjastaja / koostaja hind on 16€, sellega saab kataloogi osta ka 21. oktoobri suurel laadal. Püüan olla aegsasti kohal. Kokkuleppel ka muudel aegadel: telefon tööl 6108853 / 6108836, kodus 6041814, mobiil 53409117; mobiili number võib mingil hetkel muutuda, kuid teenusepakkuja on lubanud kõikidele kontaktidele teatada uue numbri.

Eesti Postmargi müügipunktides tuleb kataloog müügile selle nädala alguses hinnaga 17,44€.

Posti teel ostes lisandub saatekulu 1.4 Eestis, välismaale I tsooni 4.50 ja II tsooni 6.- (kaal kuni 500 g) + ümbrik

Lugupidamisega
Mart Aru
[filateelia:5333] Re:
15.10.2012 10:29
Tere!
Väga rõõmustav! Järeldan, et hind Rootsist tellides oleks siis 20,50 eurot. Kas Teil oleks teatada mõni kontonumber koos muu vajaliku informatsiooniga, kuhu selle summa võiks tasuda?
Parimate tervitustega
Tarmo Oja
[filateelia:5336] Re:
15.10.2012 16:30
Tere!
Aitäh tellimuse eest!
Saadan oma Iban-numbri EE6622000011002896959 ja siia lisandub kood HABAEE2X
Loodan, et uus formaat õigustab kallimat hinda. Lisandub veel 0.30 pakendi eest, ehk kokku 20.80.

Tervitab
Mart Aru
[filateelia:5338] Re:
16.10.2012 6:49
Tere varahommikust!
Tegin katse raha üle kanda, ent blankett nõuab veel Teie aadressi, muidu ei paista õnnestuvat.
Parimate tervitustega
Tarmo Oja
[filateelia:5339] Re:
16.10.2012 7:57
Tere!
Vabandust! ei osanud seda ette näha. Aadress on Mart Aru, Oru 3, 75501 Saku, Estland.
Loodan, et see lahendab asja.

Parimat
Mart Aru
[filateelia:5345] uus kataloog
18.10.2012 11:01
Tere!
Kataloogitegija peab kahetsusega tunnistama, et uude, 10. väljaandesse on sattunud terve hulk valeinfot, mis puudutab markide trükiarvu, kohati margikavandite autoreid ja muud, peamiselt viimase kahe aasta markide kohta. Hinnainfo on ajakohastatud, kuigi Eesti Posti tervikasjade (Aalates1999) kohalt võin olla ka küsimärke.
Seega tuleb kataloogilehekülje 138 järele vaheleht parandatud infoga. Neile, kes on kataloogi juba kätte saanud, saadan vahelehe postiga järele.
Vabandan juhtunu pärast, süüdi selles olen ainuüksi ma ise, ja loodan mõistvat suhtumist.

Mart Aru
[filateelia:5346]
18.10.2012 11:55
Attention collectors,
As compiler of the Catalogue of Estonian Postage Stamps and Postal Stationery I must regrettably admit that there is a considerable number of errors concerning stamps of the two past years in the 10th issue of the catalogue, such as a wrong number of copies printed, size of sheet, designer etc. The price information, however, has been updated, although there could be some question marks concerning Eesti Post postal stationery starting from 1999.
As a result the catalogue will appear with an insert listing the errors noticed after page 138.
I will mail the insert separately to those who have already received their copy of the catalogue, although this could take a little time.
I apologize for the errors; I alone am at fault for them can only hope for your understanding.

Mart Aru
[filateelia:5349] Minu Margid XXletrXXkiga
19.10.2012 11:30
Tere,
Eelmise Tallinna kokkutulekul tuli mitmel puhul arutusele Minu Margi teema laiemalt. See tähendab, et mitte ainult Minu Margi kogujatega, vaid nendega, kes koguvad Eesti postmarkide erinevaid ametlikke väljaandeid. Jutt käib siis varasematest, alates 2006 a. käibinud Minu markidest. Kõigepealt ilmus Tallinna vanalinnaga 4.40 EEK mark, siis Tartu ülikooliga 5.50, lõpuks Narva kindlusega 9.00 Nendel markidel oli põhiväljanne ja arvukad individuaaltellimuste järgi kujundatava kupongiga variandid. Tegelik mark oli see kitsam nominaaliga osa.

Siis, kui läksime üle eurole, tehti säilinud alustele ametlikud ületrükid 0.45€, 1.00€ ja 1.10€. Ületrükk oli küll ametlik, aga üldist väljaannet nendega ei olnud, ringlusesse läksid vaid eratellimused. Nüüd on nende tellimisaeg lõppenud, leppida tuleb olemasolevatega (aitäh Ain Muldmaale info eest) Suuremaid nominaale jõuti tellida vähe, nende leidmisega tuleb vaeva näha. Praegu on võimalik tellida uut tüüpi Minu Marke, mille põhiväljalase oli Saaremaa ning mille kujundatav osa ei ole enam margist lahutatav.

Seoses sellega on mul 2 palvet. Esimene Eesti Postile - palun märkige ka oma elektroonilistesse aastakäigu loenditesse, mis kuupäevast või mis numbri all need 3 ületrükki käibele läksid.

Teine palve Mart Arule - märkida see fakt ka kataloogi (võibolla see on juba kataloogis, mul ei ole olnud veel võimalust kataloogi näha).

Jaanus Järs - Minu Markide koguja
[filateelia:5354] Re: Minu Margid XletrXkiga
19.10.2012 13:21
Tere!
Minu informatsiooni kohaselt, mis on saadud Eesti Postmargist, tehti varasematele Minu markidele ületrükk 23. novembril 2011 ja vanu aluseid sai kasutada kuni 20.03.12.
See info on ka uues kataloogis kirjas ning igale erinevale ületrükile (0.45€, 1.00€ aja 1.10€) on antud eraldi katalooginumber. Hr. Muldmaalt saadud info kohaselt lähevad need poognad, millega Minu Marke ei tehtud, hävitamisele.

Tervitab Mart Aru
[filateelia:5358] Uus kataloog
22.10.2012 14:13
Sain eile kokkutulekul koostajalt autogrammiga uue kataloogi (aitäh, Mart :-) ja veetsin õhtul hulga tunde sellega tutvudes. Eriti meeldis selle uus formaat, kõvad kaaned ja mitmevärvitrükk. Ja muidugi erimid! Erimite kogujad on pikka aega oodanud sellist kataloogi, kus leiaksid süstemaatiliselt kajastamist ka kasvõi kõige levinumad margivariandid ja -erimid. Selles osas on uus kataloog suur samm edasi.

Kahjuks on aga kataloogis hulgaliselt vigu ja ebatäpsusi, mis võivad selle kasutajad segadusse ajada. Kuigi vaatasin läbi põhiliselt uue Eesti esimese kümne aasta väljaanded, leidsin sealt palju, mida tuleks parandada. Mõned näited:

Lk 34
167p – suurem perforatsiooni samm, aga pilt on 167B
168D – katkestused lõvi sabaosas, aga pilt on 168B
168E – katkine vapiraam vasakul, aga pilt on 168C

Lk 37
189A ei ole õige. Kuna saatsin ise Mart Arule selle skaneeringu, siis tean kindlalt, et see mark on 192 P.P.Z (30 s), nii et selle ülemises paremas nurgas oleva margipildi kõrval peaks olema 192A.

Lk 38 Mare Balticum margivihikute hinnad
Kataloogi järgi on kõige kallim (10 EURi) vihik 9a, kuigi seda oli alles hiljuti nominaaliga Eesti Postmargist saada (võimalik, et endiselt). Vihikud 5b ja 6b, mis tõesti on haruldased ja mida mul ei ole õnnestunud pärast pikka otsimist leida, maksavad ainult 5 EURi tükk. Ma oleksin kohe valmis maksma mitmekordset kataloogihinda 5b ja 6b margivihikute eest, kui keegi neid pakuks ;-)

Lk 39
Margi 197x erimite kirjeldus jääb veidi segaseks. Mis vahe on 197Ax-il ja 197xp-l (ühel “lai hammas” ja teisel “pikem hammas”)? Minu teada on margil ainult üks perforatsioonierim ja kui selle perforatsioonierimi hind on 100,-, siis peaks valge ringi + sama perforatsioonierimi hind olema ju suurem. Võib-olla on hinnad vahetunud. Ja pildi juures on margi numbriks 197Axp, mis peaks tähendama, et see hõlmab mõlemaid erimeid?

Lk 40
Tegelikult värviribasid ei esine järjekindlalt kuni margini 176, vaid ilma värviribata on näiteks margid 79, 168, 169. Ka väide “alates margist 175 on kõikidele margipoognatele trükitud joonkood” ei ole päris õige, sest joonkoodita on näiteks margid 281 ja 476 (mille kohta on küll kataloogis sees ära märgitud, et JK puudub).

Lk 41
Jääb natuke segaseks margi 205 numeratsioon: nii mark 037 kui ka 045 kannavad kataloogis numbrit 205x (ehk oleks saanud teise margi puhul mingit muud tähte kasutada?).

Lk 43
Margi 217B pildi juures on ekslikult 2187. Mulle jääb arusaamatuks, kuidas on võimalik, et plokis nr 5 olev mark (218) maksab rohkem (1.30) kui plokk ise (0.80). Probleem on ka järgmisel leheküljel (44), kus on öeldud ploki nr 6 kohta, et tegemist on ploki nr 1 musta ületrükiga. Plokk nr 1 on aga kataloogi järgi 1938. aastal ilmunud Caritas. Mina eelistaksin küll sellist katalooginumeratsiooni, mis vastab taasiseseisvunud Eestis ilmunud markide numeratsioonile – siis jääks ka ära see pidev segadus selles osas, kas tegu on Eesti Postmargi marginumbri või EMSi kataloogi numbriga.

Lk 45
219p oleks vajanud lähemat selgitust (ja ka kindlasti fotot sellest perforatsioonierimist).

Lk 47
233A asemel peaks olema 232A (pilt on ka olemas).

Lk 48
241r asemel peaks ilmselt olema 241p (perforatsiooninihe). Kas kellelgi on seda erimit pakkuda? ;-)

Lk 50
Margi 247A pildi all on millegipärast 267A.

Lk 55
Margi 275A puhul jääb ehk selgusetuks, millega täpselt tegemist, kuigi on ka pilt (nn kollased pommid – puudub sinine värv).

Lk 62
316 erim peaks olema 316A (nagu juuresoleval pildil selgelt on öeldud).

Lk 65
340 erim peaks olema 340A (nagu juuresoleval pildil selgelt on öeldud), mitte 339A.

Lk 69
Margi 359 teine erim peab olema 359B (nii nagu ütleb õigesti pilt eelmisel leheküljel) ja selle positsioon on 85, mitte 86. Markide 359A ja 359B vahel on ainult üks mark.

Lk 73
Marki 389A ei ole olemas, see peab olema 388A, kus on ekslik nurganumber 199-07-200.

Lk 115
Ilma selgituseta jääb Mehikoorma tuletorni neljast tüübist segane ettekujutus, kuna ka piltidelt ei saa hästi aru, mis neid eristab.

Lk 123
Hara tuletorni tüübid on segamini läinud. Kataloogis on tüüp 1 peenikese vardaga ja tüüp 2 jämeda vardaga ja tüüp ühte on kataloogi järgi trükitud 16 875 tükki ning tüüp kahte 28 125 tükki. Mart Aru enda artikkel Eesti Filatelistis nr 42 ütleb selgelt: “Trükiarvu juures 45 000 on 62,5% markidest (28 125) peenikese ja 37,5% (16 875) jämeda antenniga, mis teeb viimase üheks väiksema trükiarvuga uue Eesti margiks.”

Vaatamata tõsiasjale, et uus kataloog on erimite osas suur samm edasi, püsib endiselt vajadus tõelise käsiraamatu järele, mille koostaksid entusiastlikud erimite kogujad ise ja kus leiaksid kajastamist nii kõik tuntud margierimid kui ka margipoognad ja nende erimid.

Lõpuks veel väike loetelu trükivigadest, mis saab järgmise kataloogi tarvis ära parandada (aga ilmselt on neid palju rohkem, sest ei ole jõudnud väga süveneda).

Lk 36 alt kolmas rida
Estonian National Olympic Commitee (peab olema: Committee)

Lk 36 viimane rida
Kehtisid kuni 30. juun (peab olema: juuni) 1993

Lk 37 alt teine rida on pärast Mergus merganserit jäänud sulg lahti

Lk 40 kümnes rida ülevalt
… esinevad järjekindlaslt (peab olema: järjekindlalt)

Lk 51 esimene rida
995. 30. märts (peab olema 1995)

Lk 58 ülevalt kuues rida
Essays are known of the stamps 193 (peab olema: 293)

Lk 62 keskel
** ei ole ametlikult käbele (peab olema: käibele)

Lk 63 keskel
* ei ole ametlikult käinbele (peab olema: käibele)

Lk 76 üleval
001. 27. veebr (peab olema: 2001)

Lk 90 all
Margi 486 hind on hetkel -.203

Lk 115 keskel
Veerisel tuletroni motiiv (peab olema: tuletorni)

Lk 123 keskel
Sama, mis eelmine

Lk 6 keskel
Heas seisundis puhta , kui kleeopvaltsiga (peab olema: puhta, kuid kleepvaltsiga)

Kataloogi väljaandasse alates 2010. aastast (peab olema: väljaandesse)

Ja lõpuks, see sümpaatne daam, kes töötab Eesti Postmargis, ei ole mitte Jaanika Iiling, vaid Ilings :-) .

Tervitades
Hubert
Käesoleva postituse tegemise ajal tuli filateeliauudiste listi järgmine sõnum :-)

[filateelia:5359] Re: Uus kataloog
22.10.2012 20:15
Ei ole veel uut näinud, aga suured tänud väga põhjaliku ja asjaliku ülevaate eest... oletan, et Elmo paneb need foorumisse ka kokku kuhugi, nii et tulevikus saavad kõik kasutajad enda kataloogis täpsustused sisse viia ja järgmine kataloog tuleb veelgi parem...

Au, kiitus ja tänu Mardile, et ta aastakümneid seda kataloogi teinud on!

Vaido

P.S. ma oleks ka selle elektronversiooni ostmisest huvitet isiklikuks kasutamiseks oma koduses arvutis... kas PDF või mis iganes, ka Photoshop versiooniga saan hakkama:-)... olen suht kindel, et ma pole ainuke, kes on selle eest nõus maksma ja kaugemates maades oleks selle vastu huvi suurem... näiteks Deegam'i Machin'te kataloog on viimased aastad ainult elektrooniliselt vist saadaval olnud...
Head kataloogi kasutajad andke oma tähelepanekutest uue kataloogi kohta ikka teada -- ainult teada olevatest tähelepanekutest on tulevase kataloogi tegemisel kasu.
Dunamis
Posts: 73
Joined: 02.12.2011 21:35

Re: Eesti postmargid ja tervikasjad. Kataloog 2013

Post by Dunamis »

Veel veaparandusi uues kataloogis.

2003, 20. märtsi väljaande Kevadlilled aias juures on erim: Lõikeviga 300.-
Jääb arusaamatuks, kas see viga puudutab plokki või vihikut ja milles see viga seisneb. Eeldades, et selle on kataloogi pakkunud Peeter Pärn, on ilmselt tegu ka siin foorumis äratoodud lilleploki erimiga, millest on siin ka foto. Aga kuidas peaks kataloogi kasutaja seda teadma?
Kirjeldamata on jäänud ka mitmed teised erimid, millele on antud ainult number ja hind, aga millega tegemist, seda ei pruugi asjassepühendamatu teada.

Lk 92
Vihiku 292 hinnaks on kataloogis 130 (peab ilmselt olema 1.30)

Lk 95
Ei saa aru, kummal margil siis on erim, kas 509-l või 510-l. Tekstis on 510A, aga pildil on 509A. Kuna mõlemad margid on ühesuguste nurkadega, siis ei oskagi öelda. Foorumist selgub siiski, et õige mark on Hiiumaa vapp ja 510A on õige number.

Lk 102 all kastikeses on öeldud, et marke nr 554–155 pole võimalik vees ümbrikelt lahti leotada, inglise keeles on need numbrid vastavalt 554-557, mis on ilmselt õige.

Lk 85
Margi 461 hind peaks ilmselt olema -.40, mitte -.04

Lk 42 on numbri 206A all kaks täiesti erinevat erimit, eelmisel leheküljel on üks 206A pilt – kumma juurde neist see kuulub? Sealsamas on ka kaks pilti ühe numbriga – 205xB, ühe kohta on 205B all kirjeldus – katkine nominaal (pos 64), aga mis on teine? Kogu see lõik on segane ja raske on aru saada nii markide numeratsioonist kui ka erimitest.
majana
Posts: 91
Joined: 21.02.2011 19:10

Re: Eesti postmargid ja tervikasjad. Kataloog 2013

Post by majana »

lk.145 Tallinna Filatelistide Seltsi büroo aadress on muutunud 2 aastat tagasi. Vt. õige aadress filateelia.ee/viki
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: Eesti postmargid ja tervikasjad. Kataloog 2013

Post by elmo »

Lisan taas mõned filateeliauudiste listi sõnumid.

[filateelia:5368] Re: Uus kataloog
30.10.2012 9:20
Tere!

Jah, kataloogis on vigu tõesti lubamatult palju, aga nüüd saab asja parandada ainult vigade teatamisega, mida olen püüdnud teha vahelehe abil. Olen seda veel täiendanud, aga muidugi võib olla mõni rumal viga jäänud ikka kahe silma vahele. Kõiki märkusi on praeguse seisuga raske arvesse võtta, ehk võivad need jääda ootama võimalikku järgmist kataloogi, kes iganes selle siis ka kokku paneb.
Tahtsin vaid mõnda asja veel täpsustamiseks üle küsida ja saadan manusega täiendatud lisalehe, et saaksite ülevaate sellest, mis on leitud.
Mis puutub Mare Balticumi positsioonidesse, siis pakkus nende hinnad kunagi välja Aivar Kuuskvere. Ehk oskate Te ise värskema pilguga nende hinnad ära reguleerida? 5b ja 6b puuduvad ka minu kogust.

Parimat
Mart Aru
Sõnumile lisatud paranduste leht originaalina ning pdf-failina:
http://www.filateelia.ee/kataloog/katal ... i%202..odt
http://www.filateelia.ee/kataloog/katal ... si%202.pdf

[filateelia:5369] Re: Uus kataloog
30.10.2012 9:42
Tere.

Jah, kunagi sai need hinnad välja pakutud, aga sellest on ikka kõvasti üle 15 aasta möödas.

Ja sai need hinnad ka sel hetkel välja tulnud ja saadud info alusel koostatud.(Trükikoja info alusel – saadud veel kadunud Väino Karmi käest).

Tundub nii, et algne trükk oligi selline, et neid positsioone oligi selliselt ja selle sagedusega, nagu hindadesse sai siis kirjutatud.

Aga hilisemalt on selgunud, et kaante trükk ja markide trükk kokku liimides mingil hetkel ei pidanud paika (asukoht) ja seda tõendab ka Tartu Postkontorist saadud vihik, kus margitrpki rull on katkenud ning see on jätkatud punase lindiga.

Eeeldatavasti sellest katkemisest ehk siis hilisemate vihikute nn kordusarv läks sellega sassi, mida tõendab ka sel hetkel nö enimotsitud positsioonide hilisem sagedasem esinemine vihikute pakkides.

Lugupidamisega
Aivar Kuuskvere
[filateelia:5370] Re: Uus kataloog
30.10.2012 11:02
Viimased parandused/täiendused kataloogile on tehtud filateelia foorumisse: viewtopic.php?f=42&t=3766
mis ongi selleks parim koht, kuna ka muud vajalikku informatsiooni (näiteks erimite kohta) leidub seal küllaga.

Mõned parandused parandustele ;-), mis Mart äsja saatis sellel lisalehel:

167p: pilt on 167D, p.o. 167B - pilti 167D kataloogis tegelikult ei ole, on õigesti pilt 167B, mis peaks olema ka kirje 167p asemel

187A: p.o. 192A - mitte 187A (sellist marki kataloogis polegi, on 187a, aga see on midagi muud), vaid 189A peab olema 192A (nii pildi juures kui ka kataloogi kirjes)

217B: pilt lugeda 127B - miks seda, õige oleks ikka 217B praeguse 2187 asemel

217B: pilt on 2187, p.o. 218B - sama kirje, mis eelmine - pildi juures peab olema 217B ja mitte midagi muud

Tervitades
Hubert
[filateelia:5371] Re: Uus kataloog
30.10.2012 12:03
Tere!

Saadan uuesti lisalehe viimaste parandustega. Tegelikult mõtlesin tilgaga E tähistada 167A ja perforatsioonivea, milles on samal ajal ka tilgaga E, nagu 167p, aga trükiveakurat tahtis teisiti. Nii tekkis pilt 167B, aga las ta jääb nii nagu see praegu on kujunenud.

Mart
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: Eesti postmargid ja tervikasjad. Kataloog 2013

Post by elmo »

[filateelia:5404] karuteene eesti filateeliale
16.11.2012 18:10
KARUTEENE EESTI FILATEELIALE ?

Äsja ilmus EESTI POSTMARKIDE JA TERVIKASJADE KATALOOG 2013 (edaspidi EPK) kakskeelsena – eesti ja inglise keeles. Koostaja M. Aru, väljaandja Eesti Muinsuskaitse Selts. Esmamüük oli Tallinna kollektsionääride kokkutulekul 21. okt. s.a., veidi hiljem tuli müügile Tallinna Peapostkontori filateelia letis. EPK kataloog hõlmab ajavahemikul1918-1944 ja 1991-2012 Eestis käibelolnud postmarke, tervikasju (margistatud ümbrikud,postkaardid) valiku postitariife, andmeid Eesti Posti, filatelistide seltside – klubide ja filateelia äride (osaliselt) kohta. Tänuväärne informatsiooni hulk. Kakskeelsena. Kataloog ilmselt pretendeerib rahvusvahelisele kasutusele, vähemalt eesti postmarke koguvate kollektsionääride hulgas. Rahvuslike kataloogide vastu tunnevad huvi erialane rahvusvaheline press (Soomes, Saksamaal, jm), rahvusvahelised margikatalooge väljaandvad kirjastused, postmarkide müügi ja oksjonitega tegelevad firmad.

Postmarkide hindamise aluseks nii proffide kui harrastajate hulgas on nn. baashinnad kataloogides. Reaalse hinna määrab nõudlus konkreetse margi või tervikasja vastu. Postmarkide ostus – müügis on üldjuhul kasutusel kokkuleppe hinnad, mis tavaliselt on 40 – 80% kataloogi baashinnast, harva kõrgemad või madalamad. Nn. angroohin-nad võivad olla ka 5% -!5% kataloogi hinnast – näiteks kollektsiooni jäägid, madala kvaliteediga materjal, jne. Postmarkide vahetamisel on aluseks kataloogis toodud baas väärtus.Näiteks saadan partnerile100 Michel € väärtuses eesti marke, vastu saan 100 Michel € eest Saksamaad, Sveitsi või muud mulle sobivat maad või temaatikat. Nii on tavaliselt, lihtne ja arusaadav. Võimalikud on ka muud variandid – vahetus nominaalbaasil, või ühe poole marke hinnatakse teatud koefitsendiga allapoole või ülespoole. Kokkuleppe asi.

Üldjuhul hoitakse kataloogide baashinnad rahvusvaheliselt tasakaalus Kõikumised loomulikult on. Kataloogides fikseeritud hinnad kujunevad vastavalt nende juures töötavate ekspertide analüüsile, nõudlusele ja huvile antud maa markide vastu.
Arvestades eelkirjeldatut, jääb mulle arusaamatuks hindade kujundamine uues eesti postmarkide kataloogis (EPK), millest võtsid osa peale koostaja Mart Aru ka hinnakonsultandid K. Kokk, I. Antonov, M. Kolk, jt. Tegin võrdluse EPK, MICHEL NORDEUROPA 2012/13 ja LAPE 2009(Soome) kataloogide vahel.
Tulemus on masendav – kuni 6,8 kordne vahe eesti postmarkide kahjuks. Näiteks:

Code: Select all

Puhtad postmargid ** nr.       EPK                MICHEL                       LAPE

Viikinglaevad 1919       11/12xy-7,10 €     12/13xy – 18,50 €           12/13xy – 26,00 €
Tallinn,1920            7,20  - 4,50 €       7/28    -   6,00 €           27/28   -   10,50 €
Ületrükk 1,2M,1920       23/25 – 1,30 €      18/20    -   5,00 €         18/20    -   5,00 € 
Punane Rist, 1921         /31ghi-17,50 €      29/30ABUw- 120,00€      29/30 kpl – 120,00€
Aita Hädalist 1923       7/48ghi-1235,00€    46/47ABUw-1800,00€      46/47kpl – 1770,00€
Ületrükk 1918-28        9/73  -  13,00 €      68/72    -   30,00 €      68/72   -   30,00 €
Hall sepp 1928           74   -    2,25 €       73     -    6,00 €           73    -     6,00 €
Punane Rist 1931       1/94 -   50,00 €     90/93    -   100,00 €       90/93   -   95,00 €
300 a. TÜ     1932      95/98  -   11,00 €    94/97    -    65,00 €     94/97   -   70,00 €
Heategevus   1933     102/05  -  29,00 €    102/05   -    90,00 €      102/105 -  80,00 €
Caritas  1939          143/46  -  30,00 €    142/45   -    65,00 €     142/45  -  100,00 €
Bl.3 (Caritas) 1939     Bl.3     -  56,00 €      Bl.3   -   110,00 €       Bl.3   -   125,00€
Uut eesti postmarkide kataloogi läbiv nägemus hindadest on läbilõikes 2-3x korda madalam, kohati rohkemgi,kui Euroopas. Milleks? Parafraseerides Euroopas – ka meil – käibivat müügihinna kujundamist kataloogihinna suhtes (40-80%), siis eesti kataloogi järgi ei jää markide väärtusest enam midagi järele.Katalooge müüakse, vahetatakse, kingitakse. Levitades infot eesti postmarkide erakordselt madalast baashinnast, pannakse eesti filatelistid ja vähesed margikaupmehed rumalasse seisu.
Nende hindadega ei ole võimalik hankida marke, vahetada ega müüa. Kellele seda vaja on ? Ma ei usu, et K. Kokal või I. Antonovil oleks tagavarad, mida võiks müüa uues eesti kataloogis toodud hindadest lähtuvalt.Näiteks 40 – 80%ga EPK hinnast.

Põhjalikumalt käsitlesin hindasid eesti postmarkide kohta ajavahemikus 1918 – 1940, kuna see on periood, mida tuleks hinnata vääriliselt. Hea kvaliteediga eesti postmarke on säilunud suhteliselt vähe sellest ajast.

Sama segane nagu 1918-1940 aastate kataloogi baashindade kujundamine on ka perioodi 1991 – 2012 hindade seis. Siit maha, näpuotsaga siia-sinna juurde. Läbiv on nõukogude aegne mentaliteet – uudismargid on kataloogis nominaalhinnaga, varajasemate hind vabal valikul. Võiks ju omaks võtta rahvusvaheliselt aktsepteeritud tava – uudismargi baashinnaks kataloogis on 2x nominaali. Seega nominal 0,45 € = 0,90€ kataloogis ( vt.MICHEL, LAPE, NORMA, FACIT katalooge). Selline hinnakujundus võimaldaks meil võrdväärselt suhelda partneritega. Ka uuemate väljaannete puhul tuleb jälgida turusituatsiooni – muutusi emissioonipoliitikas ja nõudluses Suur muudatus toimus EESTI POSTI emissioonipoliitikas 2009. a. – järsult kahanesid juubelimarkide tiraazid 40 000 – 125 00 eksemplarini, eelnevatel aegadel läbilõikes 100 000 – 1 500 000n eksemplari, käibemarkidel tuntavalt rohkem. Juba on tekkinud defitsiit teatud 2009 a. väljaannetest – EPK nr.655 – Narva Aleksandri kirik, 659 –
Kodukakk, 660 – Angla Tuulik. See mõjutab nende markide hindasid.

Eesti filatelistide seltskond on suhteliselt väike, nagu rahvaski. On organiseerunud fiteliste ja vaikseid filateliste, kes ei käi üldse või harva kollektsionääride üritustel.
Filatelistide jaoks on oluline rahvusvaheline suhtlemine – markide vahetus, ost-müük.
Vahetustingimused on kokkuleppelised ja põhinevad kataloogide baashinadel. Ma arvan,et eesti filatelistid vajavad kataloogi, mis kajastaks adekvaatselt markide väär-
tust võrrelduna rahvusvaheliselt aktsepteeritud kataloogidega.
Alternatiiv. Iga eesti nr.xxx margi järel hind ______________. Iga mees täidab ise.

Veel mõned tähelepanekud.Küsitavusi tekitab teksti loetavus – tekst on koondatud ühte massiivsesse plokki – eesti ja inglise keel vahelduvalt. Tõenäoliselt oleks kasuks olnud teksti parem grupeerimine keele järgi ja info tähtsuse järgi. Võiks ka vaadata, kuidas toimivad teised väljaanded (MICHEL, LAPE, NORMA, VENE-NSVL 2010/11 kataloog, jne)
Küsitavusi tekitavad ka mõned erimitena toodud näited (lk115, Mehikoorma tuletorn, tüüp1 - tüüp4 jne., värvid lk.225 – nr269, 269a, 289, 290, 291, jne.)Miks on tüübid 1-4 toodud erimitena? Viiteid ei ole. Ei saa aru. Võimalikud trükitehnilised probleemid?

Uut EESTI POSTMARKIDE KATALOOGi on vaja. See peaks olema läbimõeldult koostatud.

Taevo Gans taevo@gadis.ee , tel.56 51 009
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: Eesti postmargid ja tervikasjad. Kataloog 2013

Post by elmo »

[filateelia:5406] Re: karuteene eesti filateeliale
17.11.2012 9:20
Tere,
Taevo arvamuses on õiget ja ebaõiget. Esmajärjekorras on see (minu arvates) EESTI SISENE KATALOOG, ning sellega on ka seletatav, miks osa saadaolevaid marke on nominaaliga ning mõned Michelis kallimad margid on odavamad - katsu siin mõnest 15 hallil paberil Micheliga lahti saada! Samuti on tähele panna, et mõned nominaalhinnaga on siiski juba ennetavalt üle nominaali - varsti lõpevad postist müügilt. Alati on kõrval Michel, Hurt-Ojaste või mõni muu.

Muidugi on paljudki hinnad pandud mehhaaniliselt - mõni erim, mis sisse pandud 10.- euroga, võib reaalsuse maksta 100.- või hoopis 2.- Eks see läheb ajaga paika, samas siiski tekitab turgu, stimuleerib ostmist.

Kokkuvõtteks EI NÕUSTU Taevo pealkirjaga. Karuteene see kindlasti ei ole, ikka vajalik asi.

Jaanus
[filateelia:5407] kataloog
17.11.2012 12:00
Tere!
Jagan Jaanuse arvamust: kataloog ei ole karuteene eesti filateelia. Teine asi, et selles on LIIGA PALJU VIGU uuete markide osas.
Mis puutub hindasid,siis pidevalt jalgides ebays ja rahvusvahelistel oksjonitel toimuvat, võib öelda,et turgu on ainult Eesti filateelia nö.TIPPTEOSTEL /margivihik, Hall Sepp, lõigatud ületr.10s Sepp, Valge Tuvi, hammastatud Õhupostja n.e/. Aga just see material on kõrgelt hinnatud nii Michelis,kui ka meie kataloogis. Näiteks,mõned hinnad:

Code: Select all

                        		Michel      Eesti kataloog
Hammastatud 10m Õhupost       1500         1200
Hall Sepp                     1500         1500
 Lõig.ületr.10s  Sepp    	   3000         3200
1. margivihik                 9000         5500
Valge tuvi                     700          550
Ebays ja oksjonitel toimuv näitab, et nö.tavamarke /sepad, Caritased, Pätsu sari jn./ on VÄGA RASKE müüa. Filatelistid otsivad nelikuid, erimeid, proove.

Tervitades,
Majana

P.S. uute markide tiraazid peaksid minu meelest veel vähenema.
[filateelia:5408] Kataloogist
17.11.2012 13:31
Pole küll nö elukutseline filatelist ja hindade kohta arvamust avaldada ei oska.
Olen küll kataloogi käes hoidnud ja lehitsenud ja uurinud.
Üldmulje jäi hea.
Aga kõikide nende vigade taga tundub olevat suur kiirustamine. Kuigi alguses pidi kataloog ilmuma juba eelmisel kevadel või sügisel. Siis 2012.a. kevadel ja peale tehnilisi apsakaid siis lõpuks oktoobris. Aga tundubki, et käiku on läinud mõni esimestest versioonidest ja vigu pole jõutud või viitsitud parandada.

Asi on suuresti ka selles, et inimesed tahavad iga asja eest raha ning Mart pole saanud endale toimetajat või lihtsalt teisi silmi enda omade kõrvale.
Üksinda mingit asja tehes tundub endale see asi maru õige ja tähtis, aga nii nagu paljude praegu ilmuvate raamatute puhulgi torkab karjuvalt silma toimetaja või lihtsalt teise inimese arvamuse ja abi puudus.

Ikka veel algaja filatelist
Eva
mvahtra
Posts: 14
Joined: 05.01.2012 13:36

Re: Eesti postmargid ja tervikasjad. Kataloog 2013

Post by mvahtra »

Tere !

Kas keegi omab informatsiooni,kas mainitud kataloog on ka maakondade Eesti Posti müügilettidele jõudnud?
Nov.alguses Rakvere suurimast EP esinduset küsides sain eitava vastuse...
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: Eesti postmargid ja tervikasjad. Kataloog 2013

Post by elmo »

mvahtra wrote:Kas keegi omab informatsiooni,kas mainitud kataloog on ka maakondade Eesti Posti müügilettidele jõudnud?
Nov.alguses Rakvere suurimast EP esinduset küsides sain eitava vastuse...
Kuna Eesti Postmark vahendab nende kataloogide müüki, siis ei peaks olema probleemi seda mistahes postkontori tellida. Võimalik, et postkontorid neid niisama igaks juhuks omale müüki ei telligi. Samuti ei tea ma seda, kas Eesti Postmark on postkontoreid teavitanud sellise kataloogi tellimise võimalusest. Niisiis soovitan pöörduda mõne omale sobiva postkontori poole ja paluda see kataloog Eesti Postmargist tellida.
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: Eesti postmargid ja tervikasjad. Kataloog 2013

Post by elmo »

Jätkan filateeliauudiste listis toimunud arutelu kajastamist.

[filateelia:5409] SMS/Aru kataloog 2013
17.11.2012 15:14
”Ärme viskame välja titte koos pesuveega”

Mõnest kirjutisest meie listis tekkib mulje, et elevant on sattunud portselanipoodi. Hinnad ühes margikataloogis on ikka ja alati subjektiivsed ja suhtelised ning vigu saab vältida ainult see, kes midagi ei tee. Nii on see ka EMS/Aru kataloogi viimases väljaandes. Vigu, nii keelelisi kui sisulisi, eriti hindade osas, esineb ikka aga neid saab edaspidi parandata ja vältida.

Mina arvan, et peaksime koostajale olema tänulikud, et ta on näinud vaeva ja meile andud vajaliku abivahendi oma kataloogi näol ja viinud meie kogumispiirkonna rahvusvahelise publiku ette. Hurt/Ojaste kataloog sisaldab ka mitmesuguseid vigu, aga minu mälu ei ole registreerinud taolist ühekülgset kriitikat, mis näib, andke mulle andeks, pärinevat piiratud kogemustest ja isiklikust arusaamisest. Kui pidada eksitusi ja vigu kataloogis „karuteeneks“, siis võib taolist kriitikat julgesti nimetada „elevandi tegevuseks portselanipoes“. Hoopis vastupidi – see on kasulik meie harrastusele kui sellest, ikka ja jälle, kirjutada.

Valitsegu rahu ja sõprus vabameeste vahel! Aamen!
Teie kõikide Elmar Ojaste, alias Wanna Matz
[filateelia:5410] Re: kataloog
17.11.2012 16:11
Tere Majana, Jaanus,

Huvitav oli lugeda Teie kui kogenud filatelistide arvamusi.
Kahjuks ma ei jaga Teie arvamusi. Püüan veidi lahti seletada oma nägemust, mis mul tekkis seoses uue kataloogi ning Majana ja Jaanuse arvamusega.

Esiteks - olen sügavalt veendunud et olemasoleval kujul uus EESTI POSTMARKIDE JA TERVIKASJADE KATALOOG 2012 on karuteene eesti filatelistidele.

Teiseks - kataloogi hinnakujundus peaks olema tasakaalustatud silmas pidades rahvusvahelisi ja kohalikke hindasid. Kataloog ei too kunagi ära kohustuslikke müügihindasid. Minu teada ei ole keegi müünud eesti postmarke M. Aru kataloogi hindadest lähtuvalt. Võimalik, et eksin. Arvan, et Majana ei ole aru saanud baaskataloogi hinnakujunduse põhitõdedest ega erista baaskataloogi hindasid oksjoni (firma) kataloogi hindadest (vt. näited EBAY st Baaskataloog ei baseeru ühe- või mõnekordsetel oksjoni hindadel.M. Aru kataloog sobiks M. Aru või EMSi korraldatava oksjoni kataloogiks, kus on toodud oksjoni alghinnad. Ka Majana näidetest - kokku 5, kolm on eesti post-markidele M. Aru kataloogi järgi negatiivsed, üks tasakaalus ja ÜKS POSITIIVNE. Eesti Vabariigis ilmus 1918/1940 164 põhinumeratsioonis erinevat postmarki. Võrrelgem kõiki. Michel on 100 aastane kesk- ja põhja Euroopas aktsepteeritud kataloog, LAPE mõnevõrra noorem respektaabel kataloog. Mõlemad on hindade kujundamisel pigem konservatiivsed. Kõige kummalisem on asjaolu, kui meie hindame väärikaid eesti postmarke 2-3 x madalamalt kui Michelis või LAPEs, siis MICHEL NORDEUROPA 2012/2013 tõstis ainult eesti, leedu ja norra postmarkide hindasid. Justkui jabur lugu.On mõtlemisainet.
Millegipärast tekib mõttes kõrvutamine eesti põllumeestega. Põllumehed taotlevad võrdset kohtlemist Euroliidus, meie võiksime olla rahul 2-3 x madalamaga euroopas pakutavast. Ise pakume, vabatahtlikult.

Kolmandaks - minu arvates ei ole uus Eesti Postmarkide Kataloog mõeldud eesti siseseks tarbimiseks. Näen sellest, kui püüdlikult on kataloogi tõlgitud inglise keelde. Kuna on kakskeelne, siis rahvusvahelise leviku tõenäolisus on suur. Kui see olekski ainult eesti siseseks kasutamiseks, ei peaks ma õigeks anda meie kogujatele desinformatsiooni hindadest.

Mul ei meeldi olla alaväärsuskompleksiga eesti filatelist

Taevo
[filateelia:5411] Re: SMS/Aru kataloog 2013
17.11.2012 17:08
Lp. ELMAR OJASTE,

Lugesin tähelepanelikult läbi Teie titeloo. Mulle näib,et me ei mõista teineteist.
Teie olete GRAND OLD MAN eesti filateelias ja teate suurepäraselt kui olulised on filateelias optimaalsed ja tasakaalustatud hinnad, mis baseeruvad kataloogi-
del. Minu arvates M.Aru kataloog seda ei paku. Ma ei pea muid küsitavusi eriti tähtsaks. Minu arvates peaks väärikas kataloogis olema hinnad, mis põhimõtteliselt on sünkroonsed rahvusvaheliste kataloogide hindadega (nagu seda on Soo-mes,jm). Mitte läbilõikes 2-3 x madalamad. See paneb meie filatelistid halvemasse olukorda ja kataloog sel kujul levitab desinformatsiooni.See on minu silmis põhiprobleem

Lugupidamisega
Taevo Gans
[filateelia:5412] Re: SMS/Aru kataloog 2013
17.11.2012 17:30
huvikaaslased,

Asi kisub kuidagi inetuks. Igati lugupeetud hr. Gans kuulutab end järsku ainsaks tõe teadjaks ja kõik teised, samuti kogenud ja lugupeetud asjatundjad, on järsku väärt vaid õelaid kommentaare.

Küsiks hr. Gansi käest, kus on ta olnud siiamaani, miks ta alles nüüd end Olümposele üritab tõsta? MKS kataloog on hr. Aru käe alt välja tulnud aastaid ja aastaid on hinnad olnud madalamad nii LAPEst, kui Michelist ja Scottist. 15,64664ga jagamise tehe ei olnud vist ühelegi filatelistile ka varem tundmatu. Miks pole seda diskussiooni avatud varem? Ei tahaks küll poliitikaga siin listis võrdlusi tuua, aga miskipärast kipub pähe ronima võrdlus Toompea juhtide ja Harta 12 autorite vahel. Eks igaüks otsusta, kes kumma poolega paremini samastub.

Rahu, ainult rahu! Ja eriti ei tasuks hoiduda isiklikest solvangulaadsetest väljaütlemistest.

ü.
[filateelia:5413] Re: SMS/Aru kataloog 2013
17.11.2012 18:23
Lp. Ülo Laanoja,

Ma püüdsin oma meelest selgelt ja lihtsalt kirjeldada olulist probleemi - hinnakujundust M. Aru kataloogis, mis mulle näib ebaadekvaatsena, kuigi tunnustatud filatelistid olid konsultantideks. Ei ole varajasematel aegadel kasutanud M. Aru kataloogi, ei tunne teda isiklikult. Ostnud uue kataloogi, hakkasin seda võrdlema Micheli ja LAPEga, mis on minu töökataloogid ja võrdlus andis masendava tulemuse. Näen hinnakujunduses tõsiseid probleeme ja pidasin vajalikuks arutada sel teemal. Edaspidi on võimalik vältida paljusid vigu. Pean oluliseks diskussiooni tekkimist, mis tuleb meile kasuks. Olen tänulik kõigile, kes reageerisid minu pöördumisele.

Lugupidamisega
T. Gans
[filateelia:5414] vastuvXXide Taevole
17.11.2012 23:08
vastuväide Taevole

Auväärt Taevo - kas sul ei ole selle kataloogi küsimuses liiga isiklik vaatepunkt (et mõjutab mõne vahetuse tulemust). Mainid "baaskataloogi" mõistet. Eesti kataloogidest peaks ma baaskataloogiks ikka Hurt-Ojaste "musta piiblit", see aga ei ole laiemale üldsusele kattesaadav ning uusi marke ei näita. Eesti Posti nimekiri aga on lihtsalt osaline loend, mitte sisuline kataloog. EMS-Aru on ainus "käibekataloog" - kättesaadav ka inimesele, kes tahab siin koguma hakata või oma päranditompu sorteerida. Mina ei ole vana-Eesti markide spetsialist, aga tunnistan, et lähtusin paar-kolm aastat tagasi sõjaeelse eesti koguga tegeldes just sellest kataloogist kui kohalikust hinnanäitajast ja nii oli kerge kokkuleppele jõuda - tõsi, ma kasutasin hindade korrutamiseks teatud koefitsienti, aga peale seda tuli veel üks Aru-kataloog masuaegsete parandustega ja hinnad muutusid reaalsemaks. Minu teada kasutab ka üks tuntud margipood Tartus just Aru-kataloogi hinnataset.

Kui loetled "suuri" katalooge kui "baaskatalooge", oled samuti ühekülgne. Levinud maailmakataloog "Scott" kasutab teisi hinnakujunduse pühimõtteid, kui "Michel" ning püüab olla just realistlik. Suhtlen ka numismaatikutega ja neile tunduvad markide-Micheli 10-20-50% hinnatasemed veidrad, mündimehed on harjunud, et kataloogihinnaga (umbes) on võimalik asju müüa ja osta. Samuti on hästi kättesaadavad paar laialtkasutatavat Vene kataloogi, kus headel asjadel 50% on soodne ja 70-80% normaalne hinnatase. Aga näiteks Köhleri oksjon paneb alginnaks ca 20% Michelist, mõni hind tõuseb, mõni mitte. Minu soovitus; vahetades võrdle Michelit-Micheliga, Aru-Aruga, Scotti-Scotiga, Solovjovi-Solovjoviga.

Kriitikat ka - esimene kataloogi puudus on natuke kehva paber - pildid kumavad läbi ja võibolla ei ole see ainult kataloogi maksumuse ja kaalu küsimus. Teiseks mõned uute markide tüübid on loetletud liiga väikese kirjeldusega ja ei tule tüübina korralikult välja. Kolmandaks - näpukad on selle kataloogi "visiitkaart" läbi aastate. Kahjuks ei ole Eestis ühtegi nii tugevat firmat, mis suudaks pakkuda markide ühtlase kirjelduse ja hinnatasemed, mitmed nõuandjad, jah, teevad pildi kirjuks.

Aga!!! Ei ole karuteene - on nagu kulbitäis leili kerisele, mis kõiki ärksamaks on muutnud ja kogumisele KASUKS tulnud.

Jaanus
majana
Posts: 91
Joined: 21.02.2011 19:10

Re: Eesti postmargid ja tervikasjad. Kataloog 2013

Post by majana »

Üks veaparandus veel:
lk.11 pildil f kujutatud 5p mark hammastusega ei eksisteeri / esineb postmeistri hammastusega/
Hannes
Posts: 59
Joined: 14.10.2012 23:44

Re: Eesti postmargid ja tervikasjad. Kataloog 2013

Post by Hannes »

majana wrote:Üks veaparandus veel:
lk.11 pildil f kujutatud 5p mark hammastusega ei eksisteeri / esineb postmeistri hammastusega/
H&O käsiraamatus lk 38 võib välja lugeda et 5p marke ametlikult müüki ei saadetud kehva hammastuse pärast.Vähemal nii ma sealt välja veerisin.
Post Reply

Return to “Filateeliaalased väljaanded”