16.10.2015 kohtumine Kärdlas

Teated parajasti päevakorral olevatest sündmustest ja uudistest, mis filatelistidele Eestis huvi võiks pakkuda
Post Reply
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

16.10.2015 kohtumine Kärdlas

Post by elmo »

Hotell Sõnajalas
Image
http://www.sonajala.ee/
alustame filateeliajuttudega kell 16.

1.Kuulame, mis on Eesti Postil uudist. Mis on aasta jooksul edasi saanud eelmisel aastal Kärdlas jutuks olnud teemadest.

2. Teen kokkuvõtte filateelia.ee veebi küsitlusest ning arutleme, kuidas filateeliat internetis tutvustama peaks ja kuidas interneti võimalusi filateelia ning postiajalooga tegelemiseks võimalikult tõhusalt kasutada saaks.
Siinkohal suur tänu kõigile, kes küsimustele vastasid!
Pärast minu murelikku listisõnumit lisandus 22 vastajat ning nüüd sai ka kokkuvõtet teha.

3. Kuuleme osalejate muljeid filateelia maailmanäituselt SINGAPORE 2015
viewtopic.php?f=20&t=4538
ja arutame, mida kasulikku nähtust-kuuldust edaspidises tegevuses arvestada võiks.

4. Muud kohalolijate poolt tõstatavad aktuaalsed küsimused filateelia ning postiajaloo teemal.

Kes Kärdlasse ei tule, kuid soovivad arutlusele tulevatel teemadel sõna võtta -- tehke seda filateeliauudiste listis või siin foorumis.
Kiiresti avaldatud sõnavõtud jõuavad ka kohtumisel osalevate huvikaaslasteni.
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: 16.10.2015 kohtumine Kärdlas

Post by elmo »

[filateelia:6700] Re: filateelia.ee keskkonna küsitlus
20.10.2015 01:24
Järgnevalt tutvustan ja kommenteerin filateelia.ee teemalise küsitluse tulemusi, arvesse võttes ka Kärdla kohtumisel räägitut.
Vastati 29 korral. Kõigile küsimustele ei vastatud st alternatiivsete vastuste summa ei pruugi iga kord 29 kokku anda.

1. Kas kasutad filateelia.ee veebi avalehena filateelia- ja postiajaloo alase info leidmiseks?
Jah: 18
Ei: 9

Nagu näha kasutavad paljud filateelia.ee avalehena, kuid on ka arenguruumi. Igatahes on kavas jätkata praegust suunda: kõige tähtsamad uudised kajastuvad filateelia.ee avalehel ja katsume teha nii, et võimalikult lihtsalt (väheste klikkidega) oleks sealt võimalik liikuda konkreetselt huvi pakkuva infoni.
Viimasel ajal on viited filateelia ja postiajaloo viki ning foorumi lehele jaotatud kaheks: vastavale avalehele ja vastavale uudiste lehele. See võiks hõlbustada ülevaate saamist viimastest uudistest.
Valides ülemisest menüüst postmargid, templid ... saab samuti järgmise valikuga liikuda juba konkreetse aasta info juurde kas siis viki.filateelia või Eesti Posti veebil. Eks neid lehti katsub veel paremaks muuta. Samuti saab avalehelt liikuda teiste tegijate veebidele.

2. Millised uudised on filateelia.ee lehel ülearused?
Valik vastuseid, mis olid kriitilised. Senisega rahulolevaid arvamusi pole siin ega edaspidi kajastatud.

- Uudiseid ei ole mahult väga palju, jõuan kõik üle vaadata. Vastavalt on kogumishuvidele jätan põhjaliku lugemise välismaa näitustest, soome ajakirja ülevaate.
- Eesti Posti kohta.
- Minu arust pole Eesti asjadest üleliigset midagi. Mind isiklikult ei huvita, mis Soomes toimub ning muukeelsed sõnumid. Nii palju peaks viisakust olema, et Eesti väljaandesse teha eesti keelne sõnum.
- Kõik asjakohane, liigagi lakooniline.
- Võib-olla ehk uudismarkide tutvustused, need tulevad listi uudistena ja soovi korral saab Omniva kodulehelt vaadata.

Uute väljaannete (postmargid, tervikasjad, jne) info on mu arvates siiski väga oluline. Praegu oli küsitlus suunatud vaid listi lugejatele. Nemad saavad listi kaudu need ka alati, kuid filateelia.ee puhul tuleb silmas pidada ka uusi huvilisi, kes meie hobi vastu alles huvi tundma hakkavad ning nende jaoks võiks ka filateelia.ee abiks olla.

Kritiseeritud on Soome uudiseid. Helsingi oma kordi aktiivsema filateelia-eluga on Eestile nii lähedal ja seda võiks ometi ära kasutada. Ka teiste naabrite (Läti, Leedu, Venemaa ja Rootsi) suuremate sündmuste kohta võiks mõne viite lisada, kui vastav info õigeaegselt kätte käiks. Oleks väga tervitatav, kui selles osas keegi aidata saaks.

Mis puudutab võõrkeelte kasutust, siis üldreeglina ma võõrkeelsele allikale viidates tõlkimist üritama ei hakka. Sel on kaks põhjust. Esiteks on viidatavast allikast kasu ainult siis, kui huviline selle keelt oskab ja teiseks ei pea ma oma keeleoskust piisavaks, et korrektset tõlget pakkuda. Samas pean oluliseks, et info võimalikult operatiivselt huvilisteni jõuaks sest liigne viivitus võib uudise kasulikkust vähendada või kui tegemist on mingi sündmusega, siis võib hiline info sellest lausa kasutu olla.

4. Millised uudised on filateelia.ee lehelt puudu? Nimetage ...
- Info võltsingute kohta. Seda nii Eestist, kui muust maailmast.
- Plussümbrikud on lehel osaliselt. Pole kõiki väljaandeid rääkimata erimitest.
- rohkem võiks olla infot oksjonite kohta
- Ma tean, et see ei ole kommertslist, kuid mitte kusagilt ei ole välja lugeda, kes mida kogub, kellel mida vahetuses on. Mitte kõik ei käi üle riigi kokkutulekutel ja seega on puudu mingistki võimalusest teada, mis kellelgi üle ja puudu. Oksjon on oksjon, aga teinekord on huvitavam otsesuhtlus.
- Võiks olla viide Euroopa postiasutustele ja filateeliapoodidele, mis on muidugi ka muudmoodi lihtsalt leitav.

Nii võltsingute, ostu, müügi ja vahetussoovide jaoks on olemas vastavad alafoorumid. Hetkel ma paremat lahendustei oska pakkuda.

Oksjonite infot olen võimalust mööda ikka viki.filateelia sündmuste kalendris kajastanud. Kindlasti on seal palju oksjoneid kajastamata jäänud, kus Eesti materjali pakkumisel olnud. Põhjuseks on lihtsalt ajapuudus, sest oksjone toimub palju ning nende kohta info hankimine on piisavalt töömahukas. Oleks väga teretulnud, kui keegi aitaks seda infot otsida ja üles panna. Kas aga ollakse huvitatud oksjonite reklaamimisest ja konkurentsi suurenemisest, kui omal ostuhuvi ...
Igatahes on kõik vihjed oksjonitest, kus ka Eesti materjal esindatud, teretulnud. Selle aja ma ikka leian, et teave üles panna. Oksjonite otsimine ja nende hulgast huvipakkuvate leidmine -- see on ajanappuse tingimustes suurem probleem.

5. Kas informatsiooni organiseerimine põhimõtted on huvilistele arusaadavad ja sobivad?
Jah: 26
Ei: 1

Seda on küll meeldiv teada saada :-)

6. Millist vikisse ja/või foorumisse lisatud infot võiks senisest rohkem ka listis kajastada?
- rubriikide spetsiivika - erimid jne...
- Kommertspakkumisi.
- Infot tuleb just korrata, sest listi kaudu tuleb see n.ö otse taskusse ja tuletab meelde, et minna veebilehele vaatama-uurima-lugema. Kordama ei peaks siis, kui kõik listi lugejad saaksid/oskaksid tellida uudisvoogu RSSina.
- Tihti on kordamine hea ja ma arvan, et ka siin on mõne teema puhul see täitsa õigustatud.
- Kordamine on tarkuse ema, seega pole kunagi liigne (eriti praeguses reklaamimaias keskkonnas.

Minu arvates pole probleem, kui keegi vahel läbi listi ka mõne ostu / müügi / vahetuse soovi saadab. Loodan siiski asjaosaliste endi arukusele, sest listis on üle 400 aadressi ning suure tõenäosusega enamiku jaoks pole selline sõnum huvipakkuv ja seetõttu võiks seda võimalust tõesti mõõdukal määral kasutada.
Vastav alafoorum sobib enamasti paremini.

7. viki.filateelia lehele võiks põhimõtteliselt lisada palju teavet, kui oleks rohkem tegijaid ning neil rohkem aega ja jaksu. Kuna reaalsed võimalused on piiratud, siis mida võiks eelistada:
- Eesti 1918-1940 postmarkide infot: 19
- Eesti uute (alates 1991) postmarkide infot: 18
- postitemplite infot: 11
- postiasutuste infot: 8
Muu:
- uute markide esitlusüritused/kus ja millal toimub
- Infot võltsingute jms. kohta
- ümbrikud

Nagu näha oodatakse eelkõige postmarkide infot ning muud mõnevõrra vähem. Mis muud -- tuleb silmas pidada.

8. filateelia.ee on alati kutsunud huvilisi kaasa lööma, mis on suurimaks takistuseks?
- ajapuudus: 21
- oskuste puudus: 10
- soovimatus teha tasuta lisatööd: 1
- meelepärase teema või idee puudumine, millega konkreetselt tegeleda: 1
Muu:
- pole uut infot: 1
- laiskus: 1

Näen olulist reservi huvilistes, keda takistab oskuste puudus. Asjata kardetakse. Tänapäeval on info edastamine internetti varasemaga võrreldes palju lihtsamaks muutunud. Niisiis, kõik, kel vähegi huvi ja natuke aega filateelia.ee tegemistes kaasa lüüa, kirjutage mulle. Peame nõu ja leiame kindlasti sobiva tegevuse ...

9. Kas Eesti Posti / Omniva veeb peaks tutvustama kõiki omi väljaandeid alates 1992 aastast või ainult neid, mida on hetkel võimalik ka e-poes osta?
Jah: 20
Ei: 4
- Juba praegu pole kõiki marke (puudub 1991a ja osaliselt 1991a). Puuduvad tervikasjad aastast 1999. Puuduvad mitmed nii nimetatud plussümbrikud.
- NB! Eelmisele küsimusele EI SAA vastata variantidega "jah" ja "ei".
Minu vastus - Eesti posti lehel võiks olla kajastatud kõik 1992-st aastast olev info.

Küsimuse sõnastus tõesti ebaõnnestus. Loodetavasti mõtlesid kõik Jah vastajad, et Eesti Posti veebil peaks olema info kõigi väljaannete kohta.

10. Millise riigi postmarkide ja filateeliakauba e-pood on sedavõrd hea, et sobiks Eesti Posti / Omniva e-poele eeskujuks? Nimetage ...
- nii Rätsa kui ka Valmi pood
- Austraalia
- Saksamaa 2
- Soome
- Norra
- USA

11. Kas viide listi arhiivile avalehele:
Jah: 24
Ei: 3

Listi sõnumi saatnud inimese nimi ja e-posti aadress saab listi liikmetele iga kord iseenesest mõistetavalt teatavaks, kuid listi arhiivi abil saaks sellele infole liiga hõlpsa ligipääsu ka listi mitte kuuluv veebilehe külastaja. Kärdla kohtumisel jäi kõlama mõte, et otse arhiivile viidet pole siiski hea panna.

12. Kommentaar
Kui on soov veel midagi edasi öelda või kommenteerida mis eelnevate küsimuste raames ei saanud kirja

Peame aru saama, et sellise paberliku hobi juures nagu on seda margikogumine ei pääse meie enam keegi arvutist ja internetist!

Mina ja paljud teised on nördinud, et Omniva hävitab oma ajalugu ja ei käitu ajalugu ja staatust omava firmana. Esmajoones pean silmas krooninominaalide hävitamist ja margikaubanduse ülimadalat taset.

laiemaks arengu takistuseks on ilmselt see, et neid kes infost huvitatud ikka väheke leidub, aga info jagajaid on vähe, kas taktikalistel kaalutlustel või viitsimatusest või nagu eespool nimetasin ei kasutagi arvutit või kasutavad väga napilt. filateelia.ee jne on minu arvates täiesti tasemel. Oleks vaid kasutajaid rohkem. Äärmiselt nõrk ning hiline on kogu Eesti Posti e. Omniva poolne info jagamine.

Kõikide markide kohta peaks olema ka margi poogna pilt.
Trükiarv puudub Maksimumkaartidel, Esimese päeva ümbrikutel ja paljudel Tervikasjadel.

kas foorumit on kuidagi võimalik ka Facebookiga siduda, et need postitused seal nähtavale tuleks? ... Badmintoncentral foorum on midagi sellist teinud... mul endal ka enamasti sõbrad-tuttavad küsivad Fb-is nõu, kui midagi kogumisalaste asjadega tegemist on... Fb häda on muidugi see, et info on lühiajaline ja ladestub kaootiliselt, nii millegi varasema leidmine sealt tüütu... samas lisakanalina info levitamiseks massidesse hetkel kindlasti parim tee...

Kui tegijail jõudu ja energiat jätkuks, siis võiks oma tegevust siiski jätkata.
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: 16.10.2015 kohtumine Kärdlas

Post by elmo »

[filateelia:6714] Kärdla kohtumisel Minu Markidest
28.10.2015 15:39
Kärdla kohtumisel räägiti Minu Markidest
http://viki.filateelia.ee/index.php/Minu_Mark
nii eelmisel, kui ka sel aastal. Erinevalt 2006-2012 väljaannetest
viewtopic.php?t=616
viewtopic.php?t=1361
viewtopic.php?t=2493
kaasnes 29.03.2012 väljaandega (Saaremaa)
viewtopic.php?f=11&t=3648
mitmed olulised erinevused.

Kui kolme esimese väljaande puhul trükiti Minu Margi teenuse jaoks vastava nominaaliga alusmargid koos kupongi või lisaväljaga, mis kuulus küll margi juurde, kuid postimaksu tasumise (frankeerimise) seisukohalt sel mingit tähtsust ei olnud. Iga alusmargi tutvustuseks ilmus ka vastavat alusmarki tutvustav ofsettrükis postmark (Tallinna, Tartu ja Narva motiiviga). Minu Markide teenuse käigus trükiti laserprinteriga teenuse tellija poolt saadetud kujundusega margi lisaväljale või kupongile pilt. Margi põhielemente (riigi nimetust ja nominaali) sisaldav osa oli püsivalt samasugune. Selles osas tehti muutus alles siis, kui neile alusmarkidele tehti ületrükk. Ületrükid tehti Minu Margi teenuse osutamisel st konkreetse tellimuse täitmise käigus laserprinteriga koos tellija kujundusega.

1. Koos uue kujundusega kadus pärast 29.03.2012 Minu Markide jaotamine kaheks, Minu Mark oli nüüd üks terviklik mark.

2. Enne konreetse Minu Margi tellimuse täitmist, näeb aluspoogen välja selline.
Image
Pildilt pole näha iga margi all vasakus nurgas olev kunstniku nimi ja aastaarv.
Kui varasema Minu Margi kujunduse puhul koosnesid nende poognad ka enne Minu Margi tellimuse täitmist sisuliselt postmarkidest (sest riigi nimetus ja nominaalväärtus oli neil olemas), siis uue kujunduse puhul neid pole st mark sünnib konkreetse tellimuse täitmise käigus.

3. Kui vana kujunduse puhul oli eri nominaaliga Minu Markide jaoks eraldi kujundusega alusmargid, siis uue kujunduse puhul oli üks aluspoogna variant, millele trükiti Minu Margi tellimuse täitmisel lisaks soovitud kujundusele ka riigi nimetus ja nominaal kolmest võimalikust nominaali variandist.

4. Uue kujunduse puhul trükiti ofsettrükiga Saaremaa kujutisega postmargid ainult nominaaliga 0.45€. Kõik Minu Margi tellimuste täitmisel valmivad postmargid trükitakse laserprinteriga. Mõlemal juhul trükitakse postmargid tervikuna vastava trükiviisiga. Seega eristab uue kujunduse puhul kasutatav trükiviis veelgi selgemalt Saaremaa kujutisega marke Minu Margi teenusena valminud markidest. Vana kujunduse puhul oli Minu Markide teenusena valminud markidel riigi nimetus ja nominaal trükitud ofsettrükina ning kliendi kujundus laserprinteriga.

Järelikult Minu Marke tutvustavatest ofsettrükis väljaannetest eristab teenuse Minu Mark kasutamissel valminud väljaandeid laserprinteri trüki kasutamine.
Soovi korral saavad huvikaaslased seda erinevust kasutada oma kogu piiritlemisel, piirdudes näiteks Minu Margi tutvustavate ofsettrüki väljaannetega.

Edasi erineva nominaaliga Minu Markidest.

Küsimus keerles selle ümber, milliseid väljaandeid peaks Minu Margi tutvustamiseks välja andma? Kas senine praktika on parim või oleks midagi teisiti vaja teha.

Teenus Minu Mark
https://pood.post.ee/minumark
on kõigile huvilistele avatud, ning põhimõtteliselt võiks igaüks omale meelepärased variandid seda kasutades omale tellida.
Tänu teenuse hinnale ja minimaalsele tellitavale kogusele paljud seda siiski ei tee. Jääb üle loota teiste poolt tellitust osa saamisele.

Eri nominaaliga Minu Marke tellitakse erinevalt: odavamaid rohkem, kallimaid vähem. Lisaks sellele oleneb markide kogus ajavahemikust, mille jooksul sai seda tellida.

Seni on olnud 2 lühemat perioodi, mis on märgatavalt mõne nominaaliga Minu Margi nõudlust kasvatanud:

23.12.2011-28.03.2012 ületrükk kolmele varasema kujundusega Minu Margile
01.09.2014-16.11.2014 "Saaremaa" kujutisega tutvustatud Minu Margi alusel praeguste nominaalidega Minu Margid

Infot pole Eesti Post kinni hoidnud st mõlemal juhul on toimunud muudatusest kohe teada antud ning see info on ka meie listist ja foorumist läbi käinud. Vaatasin listi arhiivist järgi, 06.10.2014 olen listi konkreetse meeldetuletusegi saatnud, et soovijatel on õige aeg Minu Marke tellida, sest kasutavate aluste varud on lõppemas.

Selliseid perioode võib ette tulla ka tulevikus. Eks kogemustest õpitakse ...

Arutasime Kärdlas võimalike lahenduste üle.

Kas oleks parem, kui Minu Markide kõigi nominaalidega oleks tutvustavad margid? Kas sama või eri piltidega?
Tutvustavate markide lisandumine kasvatab aastas ilmuvate eri postmarkide arvu ja läheb igavaks ka, eriti kui teha sama pildiga erinevate nominaalidega.

Ainsa praktilise soovitusena jäi kõlama filatelistide soov: võimalusel vältida lühikesi tellimisperioode. Kui Minu Margi vastav variant on pikemat aega tellitav -- küll siis seda ka neile huvilistele jagub, kes ise tellima pole hakanud.

Muidugi on eelnev minu subjektiivne ülevaade Minu Markide teema käsitlusest ning kõik Kärdlas kohal olnud on teretulnud seda omalt poolt täiendama ja kommenteerima.
Sama üleskutse laieneb ka kõigile listi lugejaile -- kõik arvamused ja kommentaarid on teretulnud.
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: 16.10.2015 kohtumine Kärdlas

Post by elmo »

Kohtumisel oli juttu ka trükikojast liikvel läinud trükiproovidest.
Vaata lähemalt
viewtopic.php?f=11&t=4596
Dunamis
Posts: 73
Joined: 02.12.2011 21:35

Re: 16.10.2015 kohtumine Kärdlas

Post by Dunamis »

Huvitav oleks lugeda, millised seisukohad selle trükikojast varastatud kraami suhtes valdavad olid. Kas neid peaks katalogiseerima, nagu arvavad mõned, või täielikult eirama?
Kaidoa
Posts: 197
Joined: 19.05.2009 23:27

Re: 16.10.2015 kohtumine Kärdlas

Post by Kaidoa »

Tegemist on ühe osaga postmargi saamisest. Samas võib igaüks koguda seda mida ta soovib.
Samuti võib teda katalogiseerida, kuid ilmselt mitte postmargi kataloogides. Seal peab aga olema märge selle kohta millega on tegemist.
Samas võib seda kasutada näituse eksponaatide ilmestamiseks. Rahvusvahelistel näitustel tuleb trükiproovide esitamist ette. Üks kaks trükiproovi eksponaadi kohta on täiesti tavaline. Samas rohkem eelistatakse siiski päris margi proove või kunstniku kavandeid.
elmo
Administraator
Posts: 4299
Joined: 08.08.2004 13:44

Re: 16.10.2015 kohtumine Kärdlas

Post by elmo »

Nende trükiproovide teema oli Kärdlas pikemalt käsitlusel ka eelmisel sügisel. Seekord jätkati ja vaadati, mis vahepeal juhtunud on. Trükikoja inimesed on tunnistanud, et selline kahetsusväärne olukord on tõesti esinenud ja mõistagi on andnud lootust, et enam seda ei juhtu. Eks elame-näeme.
Vahepeal on toimunud filateelianäitus "Tallinna Filatelistide Selts 110"
viewtopic.php?f=20&t=4560&p=9388
kus Pertti Hujala neist koostatud eksponaat väga suurt tähelepanu pälvis. Mitte küll žürii silmis.

[filateelia:6583] Filateelianäitus Tallinna Filatelistide Selts 110 tulemused
12.07.2015 0:24
Tere!

Filateelianäitus "Tallinna Filatelistide Selts 110"
http://tallinn.filateelia.ee/tallinna-f ... sponaadid/

Eksponaadid ja tulemused:
...
Väljaspool konkurssi

Pertti Hujala “Väärenteitä vai tekeleitä, petosta vai huiausta, elimitäkaikkea suomalaiselle tarjotan filateeliana Eestissä.” (5 raami)

======================
Selgitus:

Pertti Hujala eksponaati otsustas žürii mitte hinnata.
Samas on tema poolt esile tõstetetud probleem äärmiselt oluline. On väga kahetususväärne, et Vaba Maa trükikoda pole suutnud toimida Eesti Posti
jaoks piisavalt usaldusväärse partnerina ja selliseid materjale on võimalik eksponeerida.

Elmo Viigipuu
Iga koguja otsustab muidugi ise, mida kogub ja kuidas oma kogumisala piiritleb. Selles osas pole midagi kommenteerida.

Küll aga on oluline selgitada, millega sisuliselt tegemist on. Tegemist on trükkimise alustamisel toimuva häälestamise jaoks trükituga, mis täidab oma funktsiooni (annab teavet, kas tulemus juba on piisavalt kvaliteetne või vajab miski veel sättimist) ja läheb prügikasti ning seejärel hävitamisele. Antud juhul on õnnestunud seda prügikasti materjali trükikojast varastada. Küsimus on, kas me peaksime selliselt saadut oma ostudega tunnustama ja kogusse lisamisega väärtustama? Ja tulebki igaühel endas selgusele jõuda, kuidas tema konkreetselt otsustab. Mis puutub žürii otsuseid, kui neid näituse eksponaadis on kasutatud, siis eks needki tehakse igal konkreetsel juhul ja valdavalt konsensuslikult. Kuidas seekord Tallinnas tehti, sellest oli juttu eespool.
Postmargi valmistamise protsessi saab nende abil muidugi tutvustada. Ühtlasi iseloomustades postmarke trükkinud trükikoja turvalisuse taset konkreetsete väljaannete valmimise aegu. Ja reaalselt olemas need nüüd on, meeldib see meile või mitte. Kahjuks pole ka kogus väike.
Aga minu arvates tasub mõelda, enne kui nende eest hakata raha välja andma või neid näituse eksponaati lisada. Mida kaalutletum on otsus, seda suurem on tõenäosus, et ka hiljem oled tehtud valikutega rahul.

Väga teretulnud on ka teemakohased avalikud arvamised, näiteks siinsamas foorumis. Avaliku mõttevahetuse eeliseks on huvikaaslaste võimalus neile oma kommentaare -- nii heaks kiitvaid kui taunivaid lisada. See võib igaühe jaoks otsustamist ka raskemaks muuta, kuid mida rohkem erinevaid aspekte saab käsitletud, seda kaalutletumaid otsuseid selle põhjal saab teha.

Olge head ja kirjutage, mis neist isiklikult arvate ning millele soovitate teistelegi tähelepanu pöörata ...
Peeter Pärn
Posts: 468
Joined: 25.02.2008 10:03
Location: TARTU

Re: 16.10.2015 kohtumine Kärdlas

Post by Peeter Pärn »

Lisan siia enda kokkuvõtte Minu Margi olemusest ja mõtetest:

Olin üks osalejatest Hiiumaal (viewtopic.php?f=20&t=4586) kui arutati Minu Margi olemust. See on väljaanne, milles on mitmeid vastuolusid. Minu üks küsimustest oli: kas Eesti Post ei peaks kõikidest pakutavatest nominaalidest ka ise väljaande tegema (näide Saaremaa aluse puhul 0,45; 0,55; 1,00; 1,10; 1,20 ja 1,30) – leiti, et see tõstaks väljaannete arvu ja pole otstarbekas. Samas jääb/jäi õhku küsimus, miks üks nominaal on katalogiseeritud (seda just Saaremaa ja Hiiumaa-Kassari aluste puhul), kuid teised ei ole. Ja veel. Miks ei saa Minu Marki tellida tähtkirja tariifi-nominaaliga? Miks Eesti Post ei teinud ühtegi nn põhiväljaannet ületrükkidest? Miks ei ole Minu Mark ületrükkidel väljaandmisnumbrit? Neid ületrükke justkui nagu poleks olemas. Eesti Post on teinud ka teisi Minu Marke erinevate nominaalidega, miks nende nominaale pole katalogiseeritud? Kas Eesti Post peaks ise seda teenust kasutama, kas üllitada ise Minu Mark või jätta see turutooteks?

Peamine uudis filatelistidele oli see, et Minu Marki on menetlema hakatud kahe trükiga. Eesti Posti poolt väljaantud nn ametlik mark trükiti ofset trükis, ülejäänud laserprinttrükis. See, et trükitakse Minu Marke kahes erinevas trükis, oli minu jaoks üllatus. Tol korral ei osanudki midagi kosta. Kuid olen edasi mõtelnud. Kas see on otstarbekas? Kui nüüd mina, eraisikuna, soovin ka 50000 Minu Marki tellida, kas seda tehtaks ofsetis trükikojas või laserprinteri abil? Kes otsustab millist trükki kasutada viimase näite puhul? Kes otsustas, et ofseti asemel trükime osad laserprinteri vahendusel? Selliseid mõttekäike olen hiljem mõlgutanud. Vastama peaks neile ilmselt Eesti Post/Omniva.

Mina ise pole läbi aegade olnud Minu Margi fänn, kuid sellega kaasnevaid eri nominaale olen albumisse pannud küll. Olen pidanud nominaale oluliseks.

Hiljuti soovisin tellida esimest korda Minu Marki, seetõttu lugesin Minu Margi tingimusi ja sattusin jahmatava paneva avastuse otsa.

Alustame definitsioonist, tingimustest jne: Omniva (Eesti Post) kodulehel on välja toodud Minu Mark tellimustingimused:

2. Mõisted
Minu Mark – ASi Eesti Post poolt emiteeritud kupongiga postmark, mis on kliendi poolt individuaalselt kujundatav.
Klient – Minu Margi tellija.
Margi personaliseerimine – Kliendi poolt soovitud pildi Minu Margile lisamine.
Tellimiskeskkond – ASi Eesti Post veebipõhine tellimiskeskkond, milles on võimalik vormistada Minu Margi tellimust.
Poogen – A4 formaadis leht, millel on 20 personaliseeritud Minu Marki.
Värviseadistus – mis tahes kujul ja vormis Minu Margi värvikombinatsioon.
Reprodutseerimine – ühe või mitme ajutise või alalise koopia otsene või kaudne tegemine Minu Margist või selle osast mis tahes vormis või mis tahes viisil.
3. Tingimuste objekt ja sisu
3.1. Minu Mark on individuaalselt kujundatav kupongiga postmark. See koosneb võltsimiskindlast post¬margist ning trükiga kaetavast tühjast väljast. Trükiga kaetavale tühjale väljale kantakse kliendilt saadud digitaalselt edastatud pilt (edaspidi: Pilt).
4. Minu Margi tellimine ja tellimuse täitmine
4.7. Post kontrollib pärast tellimuse vastuvõtmist selle vastavust käesolevatele Tingimustele, sh kvaliteedile ning headele kommetele.

Filateelia.ee lehel on Elmo sisestanud Minu Margi alla järgneva teksti (tekst on võetud EP kodulehelt https://pood.post.ee/postmargid?id=1595 ... c_tpl=1019):
Minu Mark on isekujundatav postmark, mida igaühel on võimalus tellida veebiaadressil: pood.post.ee/minumark. 50 000 postmargi kujunduses on kasutatud suuruselt teise Eesti saare Hiiumaa motiivi, ülejäänud osa tiraažist personaliseeritakse vastavalt tellimustele. Niipalju kui on ideid, niipalju on ka Minu Margi kujundamise võimalusi. Eraklient saab oma põneva fotoga jagada rõõmu lapse sünnist, pulmadest, sünnipäevadest, jõuludest, reisielamustest jne. Ärikliendile on see hea võimalus tõsta kaubamärgi tuntust ning on stiilne lisand kirjadele, kutsetele või kingitustele.

Kõik Minu Margi väljaannete sissejuhatav tekst algab nii: Minu Mark on isekujundatav postmark, mida....., 50000 postmargi kujunduses on kasutatud Hiiumaa-Kassari motiivi.....

Arutleme mõistet: nagu lugesite, on Minu Mark AS Eesti Post poolt emiteeritud kupongiga postmark, mis on kliendi poolt individuaalselt kujundatav. Igaühel on seda üldjuhul võimalus tellida veebiaadressilt.

Tahan nüüd ütelda, et need Saaremaa ja Hiiumaa-Kassari (ka varasemad Minu Margid) on klient Eesti Posti poolt tellitud Minu Margid ning need ei kuulu (ei tohiks kuuluda!) põhiväljaannete nimistusse. Lihtsalt Saaremaa ja Hiiumaa-Kassari (Tallinn, ülikool, Narva) pildiga margi tellijaks on Eesti Post, mille on ta individuaalselt kujundanud. Eesti Post on ju ka teisi Minu Marke tellinud (ka teiste nominaalidega) ja need ei ole kataloogis sees ega oma eraldi numeratsiooni. Mis sellest, et nominaali ja pilditrükk on teise menetlusega peale kantud. Kui üks osa on Eesti Post nn põhiväljaanne, siis miks ei ole teised Eesti Post poolt tellitud Minu Margid põhiasjad ja kataloogis/kodulehel välja toodud?

Eesti Post on küll enda kujundatud Minu Marki turustanud ja teinud selle kättesaadavaks, kuid see jääb siiski Minu Margiks, mitte ei saa põhiväljaandeks. Eraisikud üldjuhul enda poolt tellitud Minu Marki ei müü ja kui müüvadki, siis pole neil sellist müügivõrgustikku nagu seda on Eesti Postil. Kas on võimalik nt minu enda poolt kujundatud Minu Marki turustada läbi Eesti Posti müügivõrgu? Eesti Post ise lahterdub ärikliendi mõiste alla ja enda poolt kujundatud Minu Margiga tõstab Eesti Post kaubamärgi tuntust ja propageerib Minu Margi olemust – see on OK.

Tekib küsimus, kas Eesti Posti tellimust tuleb eelistada (tädi Maali tellimus on vähemolulisem)? Kuid, miks on EP tellimus kataloogis kui põhiväljaanne, kuid tädi Maali oma ei ole? Võrdne kohtlemine kõigiga – nii peaks olema? Tellimistingimused on kõigile ühesugused ning Eesti Post peab seda ka järgima ning kinni pidama. Kas Eesti Posti tegevus vastab headele kommetele nagu on mainitud tellimustingimustes?

Kuna Minu Mark on kliendi poolt isekujundatav, siis peaksid kõik kliendi olema ka võrdsed. Pole vahet, kas ta tellib 150000 tk, 50000 tk või 20 tk Minu Marki. Ning pole vahet ka, mis nominaali klient kasutab. See (võrdsus, võrdne kohtlemine) aga tähendab seda, kas kõigi tellijate Minu Margid on katalogiseeritud (kaasa arvatud eri nominaalid) kui põhiväljaanded või tuleb Eesti Post väljaanded Minu Margist kataloogist välja arvata. Ei saa olla ühest väljaandest kaks väljaannet – põhiväljaanne ja teised (Minu Mark). Et üks on Eesti Post põhiväljaanne, on see siis nn Saaremaa või Hiiumaa-Kassari põhjal. Ja siis ülejäänud kliendid. Kusjuures on Eesti Post nn põhiväljaanne katalogiseeritud ja on eraldi numbri all. Aga Minu Margil on oma numeratsioon – Eesti Posti nn põhiväljaanded on ilma Minu Margi numeratsioonita. Miks?

Tegelikult Eesti Post ei saagi nn ametlikku väljaannet teha kuna definitsioon ja tellimistingimuste kontseptsioon seda üldse ei võimaldagi. Isegi, kui Eesti Post seda teenust kasutab, ei ole see nn ametlik väljaanne vaid on ühtedest paljudest Minu Markidest.
Lahterdamine: filateelia.ee lehel peaks asetama kõik Minu Mark lahtrisse, mitte aga lahtrisse Eesti postmargid. Nii ka kataloogis ja Eesti Post/Omniva kodulehel.

Oma olemuselt jäävad siis kõik nn Paro kaartide (võimalik, et see ei ole kõige parem kõrvutamine) lahtrisse ehk siis Eesti Post poolt välja antud privaatväljaanded erinevate nominaalidega, millised tuleb kindlasti välja tuua ja ära märkida, katalogiseerida. Need siiski ei oleks põhiväljaanded ning kaob nendel kogujatel see mure, et neil ei ole 1,10 ületrükiga väljaannet. Kes aga tahab Minu Marki koguda, see saab küll põnevust juurde.
Kui aga need mainitud Eesti Post poolt välja antud jäävad põhiväljaanneteks, siis nagu juba eelpool välja tõin, tuleb kõik teised (teiste klientide) väljaanded ja erinevad nominaalid samuti põhiväljaanneteks lugeda.

Tellijast, pildist, trükiviisist ja nominaalist olenemata on kõik põhiväljaanded või otse vastupidi – nimetame asju õigete nimedega, ongi turundusväljaanne Minu Mark. Ehk siis Eesti Posti kujundatud Minu Margid on üks paljudest – neid ei pea panema ka aastakomplektidesse.

Kui Eesti Post oleks tahtnud seda üldse välja anda nn põhiväljaandena, siis oleks pidanud väli tühjaks jääma, Hiiumaa-Kassari aluse puhul pole aga sellist võimalustki. Kui aga on juba koos pildiga või nominaal+pilt, on tegemist Minu Margiga.

Jutt sai pikk. Mõtlemisainet on meil kõigil, eriti peaks mõtlema ja analüüsima Eesti Post/Omniva ise (pöördusin enda kirjaga Eesti Post/Omniva poole otse). On see UPU reeglitega vastavuses? Mida võiks arvata asjast UPU? Loodan, et arutelu peamiseks vastuargumendiks ei saa lause „Eesti Post/Omniva võib teha, mida tahab“. Pigem, kuidas edasi!?
Post Reply

Return to “Parajasti päevakorral”