1. leht 1-st

Värviribade määraja

Postitatud: 31.05.2012 23:16
Postitas Dunamis
Olen koostanud tabeli “Värviribade määraja”, mille Elmo nüüd on lisanud pealkirja all "Värvimärgid poognate servadel" ka viki.filateelia.ee leheküljele: http://viki.filateelia.ee/index.php?tit ... e_servadel

See on sündinud isikliku kogumise käigus, kuid mõeldud ka abistama neid, keda huvitavad margipoogna veeristel asuvad värviribad ja muud kujunduslikud elemendid. Loe edasi juba vastavalt leheküljelt.

Kõik parandused ja täiendused on teretulnud.

Re: Värviribade määraja

Postitatud: 01.06.2012 00:43
Postitas elmo
Täpsustuseks nii palju, et tabeli vikisse jõudmisel oli oluline roll ka Rainil.

Juhul, kui kellegil on infot konkreetse margiväljaande kohta, siis võiks seda lisaks käesolevale foorumiteemale dubleerida ka vastava väljaande foorumiteemas.

Re: Värviribade määraja

Postitatud: 01.06.2012 19:51
Postitas Dunamis
See ei ole küll otseselt antud teemaga seotud, aga neid värviribasid või nagu neid kutsutakse - traffic lights - on mõne maa margiväljaannetes väga loominguliselt kasutatud. Vt näiteks http://www.my-stamp-stories.com/traffic-lights.html -Kanada markidel.

Re: Värviribade määraja

Postitatud: 02.06.2012 07:13
Postitas Heino Nurmberg
Soovin lisada kaks täiendust antud tabelile.

1. 186 Ristna ja Kõpu tuletorn. Ribakood + kaks värviriba: sinine ja punane. Vasakul all 1, 2. Märkus: Värviriba ainult alumisel poognal. Ülemisel poognal see puudub.

2. 188 Eesti kroon. Ribakood + kaks värviriba: punane ja hall. Paremal üleval 1, 2. Märkus: Värviriba ainult ülemisel poognal. Alumisel poognal see puudub.

Re: Värviribade määraja

Postitatud: 02.06.2012 11:06
Postitas Dunamis
Aitäh, Heino! See on mulle küll uudiseks. Lisame tabelisse. See tähendab, et mark 90 ei olegi ainus, mille värviriba on trükitud vasakule poole.

Re: Värviribade määraja

Postitatud: 03.06.2012 01:26
Postitas elmo
26. november 1997. A. 18:38
[EESTIFIL:229] Eesti markide poognad
"Värviproovid" ei ole värvide proovid

Filatelistid teavad, et Eesti Vabariigi postmarkide poognate äärtel on enamasti kaks, mõnikord kolm värvilist triipu -- horisontaalmarkide poogna ülemisel äärel paremal, vertikaalmarkidel paremal äärel allpool. Üldiselt on levinud arvamus, et tegemist on markide trükkimisel kasutatud värvide proovidega.

Trükikoja "Vaba Maa" trükitsehhi juhataja Enno Uusppõld selgitas, et neil triipudel pole mingit pistmist trükkimisel kasutatud värvide proovidega. Need triibud on märgid, milliseid kasutatakse trüki poognale paigutamise kontrollimiseks. Trükitöötaja keeles nimetatakse neid "marke märkideks". Trükkija asetab neid poognale kindlas kohas (markeerib poognat) ning trükiprotsessi käigus võtab ta aeg-ajalt kuni 10 poognat, asetab neid teineteise peale ning kontrollib, kas mainitud märgid ühtuvad (nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt). Kui selgub, et nad ei ühtu, siis tähendab see, et trükk on nihutatud ja masin tuleb reguleerida, sest vastasel juhul tekib perforeerimisel raskusi ja teisigi probleeme. Ilma niisuguste märkideta oleks väga raske kontrollida trüki paigutust igal poognal. Trükkija võib "marke märkideks" kasutada suvalist värvi, kuid praktikas võtab ta mõnda antud margi trükkimisel kasutatavat värvi, aga eeskätt tumedamat, sest hele on valgel paberil raske eraldada.

Mis puutub värviproovidesse, siis sellised on ka olemas, kuid neid asetatakse originaalpoogna äärele, sealjuures kõigi margi trükkimisel kasutatud värvide kohta. Sellised värviproovidega margipoognad on ette nähtud säilitamiseks trükikoja arhiivis ja Eesti Postimuuseumis.

O. Benenson

Eelnev on avaldatud autori ettepanekul. "Elva Filatelistis" nr. 6/1997, lk. 7 ilmunud tervikteksti olen autori nõusolekul kärpinud.

E. Viigipuu
Lisaks listisõnumis mainitule ilmus artikkel veel Eesti Posti lehe "Postisarv"
http://viki.filateelia.ee/index.php?title=Postisarv
1997. aasta detsembrinumbri 4. leheküljel.

Re: Värviribade määraja

Postitatud: 04.06.2012 20:12
Postitas elmo
Heino Nurmberg kirjutas:Soovin lisada kaks täiendust antud tabelile.

1. 186 Ristna ja Kõpu tuletorn. Ribakood + kaks värviriba: sinine ja punane. Vasakul all 1, 2. Märkus: Värviriba ainult alumisel poognal. Ülemisel poognal see puudub.
Heino skaneeris ka näitepildid:

Pilt Pilt

Re: Värviribade määraja

Postitatud: 21.09.2013 10:15
Postitas okasrebane
136 - Jõulud 1997 - värviribaga ja ilma

http://www.aagallery.eu

Re: Värviribade määraja

Postitatud: 20.08.2014 13:38
Postitas okasrebane
084 Matsalu looduskaitseala

kaks erinevat värviriba + markidel on erinevad toonid