Markide trükivead ehk vigatrükid

Uudised ja kommentaarid Eesti uute postmarkide kohta: kujundus, taustainfo postmargil kujutatu kohta, erimid ...
Vasta
ToivoK

Markide trükivead ehk vigatrükid

Postitus Postitas ToivoK » 10.12.2008 19:38

Tere kaashuvilistele,

On kõrva jäänud, et varasemalt on olnud mõnedel filatelistidel plaan tekitada mingi nimekiri ja panna see näiteks filateelia vikipeediasse. Arutelu ja info kogumine oleks toimunud filateelia listi kaudu. Aga mida ei ole tekkinud, see on see nimekiri.
Ma ei tea kuidas seda targem teha oleks, aga teeks otsa lahti ehk siin foorumis? Sama küsimuse võib tõstatada ka listis, kuna lõpptulem võiks jõuda vikisse ja jooksvalt uueneda, kui laekub uut informatsiooni.

Vead markidel, mille kohta siis antud teemasse informatsiooni ootaks, peaks olema varem Muinsuskaitse kataloogis mitte nimetatud.

Oma vähese kogemusega nimetaks esiteks ühe vea 1991.
1)10s vapilõvide margil - üleval raamis on valge punkt/raam katki, viga on korduv teatud määral. Täpne asukoht on raami keskkohast veidi paremale. Ei ole leidnud aega olemasolevate poognate pealt veel järge ajada, aga loodetavasti jõuan ka sinnani varsti.

Kellel on lisada mõni viga, paluks jätkata nimekirja, nt 2) viga .... ja 3) viga ... jne. Loodetavasti saate aru.

Terv. Toivo

elmo
Administraator

Re: Markide trükivead ehk vigatrükid

Postitus Postitas elmo » 11.12.2008 21:55

ToivoK kirjutas:On kõrva jäänud, et varasemalt on olnud mõnedel filatelistidel plaan tekitada mingi nimekiri ja panna see näiteks filateelia vikipeediasse. Arutelu ja info kogumine oleks toimunud filateelia listi kaudu. Aga mida ei ole tekkinud, see on see nimekiri.
Ma arvan, et jutt oli Eesti uute markide liimierinevuste tabelist, mille tekitamine sutsu viibis, kuid mis Raini poolt sai siiski juba mõnda aega tagasi vikisse tehtud.
http://viki.filateelia.ee/index.php?tit ... erinevused
Lisasin mingil ajal ka hilisemad täiendused. Listis sellest juttu vist polnud ja seetõttu võis mulje jääda, et asi vaid plaaniks jäigi.
ToivoK kirjutas:Ma ei tea kuidas seda targem teha oleks, aga teeks otsa lahti ehk siin foorumis? Sama küsimuse võib tõstatada ka listis, kuna lõpptulem võiks jõuda vikisse ja jooksvalt uueneda, kui laekub uut informatsiooni.

Vead markidel, mille kohta siis antud teemasse informatsiooni ootaks, peaks olema varem Muinsuskaitse kataloogis mitte nimetatud.
Seni olen infot ja pilte markide erimitest postitanud sellesama margi tutvustuse juurde foorumis. Kui vastava margi foorumiteema veel tegemata, siis olen selle margi teema kohe ära teinud.

Markide foorumiteemadele on kindlasti kohe tehtud lingid ka viki.filateelia lehelt. Nii toimib viki.filateelia markide lehed (kronoloogilised ja temaatilised) foorumiteemade süstemaatiliste indeksitena. Minu arvates võiks seda stiili jätkata. Hetke seisuga pole kaugeltki kogu teadaolev info erimitest foorumisse jõudnud -- minu puhul on peamine probleem ajanappuses.

Muidugi võiks kaaluda ka erimite loetelu tegemist vikisse, kui selle järgi vajadus.

ToivoK

Postitus Postitas ToivoK » 12.12.2008 11:38

Tere,
Pidasin silmas teemat tehes üldiseid erimeid, mitte ainult liimierinevusi. Oli ühe inimesega juttu just vigadest ja tema rääkis vigade tabeli plaani mõttest, mitte liimierinevustest. Muidugi ei välista, et sain valesti aru.
Aga selle teema mõte oli, et võiks teha ühe koondatud tabeli vähemalt. Kas ta vikisse jõuab on iseasi, sellest olenemata võib ju seda teemat siin areneda.

Kui see teema tundub kasutu, on muidugi teine lugu. Miks selline koondtabel olla ei võiks ma küll ei tea.

elmo
Administraator

Postitus Postitas elmo » 12.12.2008 13:48

ToivoK kirjutas:Kui see teema tundub kasutu, on muidugi teine lugu. Miks selline koondtabel olla ei võiks ma küll ei tea.
Teema pole kindlasti kasutu ja pakub kahtlemata huvi. Läbi aegade on seda listiski korduvalt käsitletud. Osa neist on koos tsitaatide ning piltidega foorumisse jõudnud ning osa veel mitte. Üks värskeim näide
Eesti Vabariigi riigipead. Otto Strandman -- 407-09.05.08
viewtopic.php?f=11&t=2483

Mis puutub erimite nimekirja, siis selle vastu pole mul vähimatki. Asi taandub sellele, millest lähtuvalt infot otsitakse. Kui tahetakse teada, kas konkreetse margi erimi kohta on juba infot või mitte, siis praegusel juhul tuleks selle margi kirjeldus vikist üles otsida ning sealt nähtub ka selle margi teema on juba foorumis või mitte ja kui on siis pääseb kohe vaatama kas foorumiteema käsitleb ka erimeid või mitte. Eesti uuemad margid on aasta kaupa nimekirjades olemas (foorumiteemasi on palju veel puudu). Vanemate markide puhul on ka osa aasta ülevaateid veel tegemata ja foorumiteemasi on tehtud mõni üksik. Igal juhul on erimi info lisamise vajadus ka oluliseks ajendiks olnud foorumiteema tegemiseks.

Kui soovitakse ülevaadet, milliste markide puhul on teada erimeid, siis oleks vaja kokkuvõtvat tabelit koos viidetega vastavate markide foorumiteemadele, kus oleks konkreetsed kirjeldused ja pildid. Liimierimite kohta on tabel olemas. Tõsi küll, seal pole viidatud foorumiteemadele. Samas pole ühe postmargi foorumiteemas liimierisusi käsitletud.

Erimeid on aga teisigi -- erinevad perforatsioonid, erinevad mõõtmed ja kõikvõimalikud värvitäpid. Nimekirja(de) tegemisel oleks ilmselt otstarbekas neid erimeid ka kuidagi grupeerida või süstematiseerida. Samuti on vikis võimalik nimekirjade moodustamine kategooriate abil.

Aga eelkõige on oluline, et lisanduks tegijaid ...

ToivoK

Postitus Postitas ToivoK » 23.12.2008 09:51

Jõudsin lõpuks pildi teha. Kahel erineval ümbrikul sama viga, saadetud 1993. lõpus. Üks Valgast teine Tallinnast. Näitena toon ära Tallinnast saadetu.

Pilt

elmo
Administraator

Postitus Postitas elmo » 24.12.2008 17:57

Kopeerisin erimi info vastava väljaande teemasse
viewtopic.php?f=11&t=2004

Vasta

Mine