hobi.filateelia list | foorum | viki | artikliviited | REFS Estonia | Tartu Filatelistide Selts | Näitus

Riikide postikoodid

Postisorteerimine tänapäeval toimub pea kõikjal masinate abil. Seepärast on oluline, et aadress postisaadetisel oleks nii korrektne kui võinalik ja sisaldaks ainult sorteerimiseks vajalikke andmeid. Iga üleliigne sõna või märge raskendab sorteerimist, teeb selle enam aeganõudvamaks ja seega tõstab kulutusi. Esimesena võeti postinumbrid (sks Postleitzahl) kasutusele Saksamaal II Maailmasõja ajal 1943-12-19. See süsteem haaras ka okupeeritud alad, seega ka DPO (Deutsche Post Osten) piirkonna. Eesti alade postinumber selles süsteemis oli - 5c.

Rahvusvahelise posti kiiremaks, kindlamaks ja täpsemaks sorteerimiseks on ISO (Rahvusvaheline Standardiseerimisorganisatsioon) kõigile riikidele jaganud kahetähelised koodid. Need tähed kirjutatakse versaalidena postinumbri ette, eraldatuna sellest mõttekriipsu või väikse vahe abil. Postinumber (v.a mõni erand, mis on toodud artikli lõpus) kirjutatakse alati postiasutuse nime ette. (Näiteks: SE-415 18 GÖTEBORG). Enamus riike kasutab seda kahetähelist koodi ka maapõhise domeenilühendina ning mootorsõidukite rahvustunnusena.

Valik postikoode:

Argentiina AR   Lõuna-Aafrika (LAV) ZA
Austraalia AU   Läti LV
Austria AT   Malaisia MY
Belgia BE   Mehhiko MX
Bosnia-Hertsegoviina BA   Monaco MC
Brasiilia BR   Norra NO
Bulgaaria BG   Poola PL
Eesti EE   Portogal PT
Filipiinid PH   Rootsi SE
Fääri saared FO   Prantsusmaa FR
Hispaania ES   Rumeenia RO
Hiina CN   Saksamaa DE
Holland NL   San Marino SM
Horvaatia HR   Serbia CS
Iiri IE   Slovakkia SL
Iisrael IL   Sloveenia SI
Island IS   Soome FI
Itaalia IT   Šveits CH
Jaapan JP   Taani DK
Kreeka GR   Tuneesia TN
Küpros CY   Tšehhi CZ
Leedu LT   Türgi TR
Liechtenstein LI   Ungari HU
Luxemburg LU   Vatikan VA
      Venemaa RU

Erandeid moodustavad ms kolm suurt ja tähtsat riiki: USA (Ameerika Ühendriigid) - seal järgneb postiasutusele osariigi kahetäheline kood ja siis viiekohaline postinumber. (Näiteks: N.J. 08302 ja eraldi real USA).

Suurbrittannia (UK) ja Kanada postinumber sisaldab ka aapeid ja see kirjutatakse riiginimetuse alla eraldi reale. (Näiteks: M4C 5L4).

Nii-siis sisemaal ainult postinumber, välismaale minevale kirjale ka vastuvõtva riigi postikood.

Elmar Ojaste

 

<<< artiklite nimekiri